Typy łożysk kołnierzowych

Łożyska kulkowe wykorzystują kulki, ponieważ elementy toczne. są' charakteryzują się celowym kontaktem między piłkami, a tym samym bieżniami. Z reguły łożyska kulkowe obracają się bardzo szybko, ale nie mogą wytrzymać znacznych setek.

Łożyska kulkowe poprzeczne

Najbardziej nietypowy zespół łożyskowy Łożyska kulkowe poprzeczne. ze względu na ich prosty styl, {one area unit|they' re} są łatwe w utrzymaniu i nie są tak wrażliwe na warunki operacyjne, dlatego są wykorzystywane w wielu różnych zastosowaniach.

Oprócz sił promieniowych pochłaniają one również siły osiowe w każdym kierunku. Ich niski skręt w połączeniu sprawia, że ​​są one odpowiednie do największych prędkości.

Łożyska kulkowe skośne

Łożyska kulkowe skośne charakteryzują się kątem działania. sugeruje to, że jednostka obszaru sił przenosi się z jednej bieżni na drugą pod określonym kątem.

Jednostka powierzchniowa łożysk kulkowych skośnych tak odpowiednia dla połączonych setek, wszędzie tam, gdzie duże siły osiowe powinny być przenoszone dodatkowo do sił promieniowych.

Łożyska kulkowe wahliwe

Łożyska kulkowe wahliwe składają się z podwójnego rzędu kulek prowadzonych przez koszyk i dwurzędową bieżnię pierścienia wewnętrznego, jednak mają specjalną cechę wiecznej kulistej bieżni pierścienia zewnętrznego, która umożliwia komplementarny pierścień wewnętrzny / kulkę obracanie się między pierścieniem zewnętrznym. to może być tym, co pozwala na pewien stopień samodostosowania w aplikacji.

Ten typ łożyska jest zwykle zalecany po wyrównaniu wału, a zatem obszar obudowy (niewspółosiowości) stanowi element zaciągu, a zatem wał może się ugiąć. Jednostka powierzchniowa łożysk kulkowych wahliwych najlepiej nadaje się do interesujących sił promieniowych.

Łożyska kulkowe wzdłużne

Łożyska kulkowe wzdłużne składają się z 2 tarcz łożyskowych z bieżniami dla kulek.

Łożyska kulkowe wzdłużne zostały opracowane samodzielnie dla interesujących sił osiowych w jednym kierunku, co oznacza, że ​​będą znajdować wał osiowo w jednym kierunku.

Łożyska wałeczkowe

Jednostka obszaru łożysk tocznych charakteryzująca się kontaktem z linią. Styk liniowy zapewnia wyższą obciążalność niż łożyska o stałym rozmiarze; ale zdolność do prędkości nie zależy od łożyska kulkowego z powodu przesadnego tarcia linii jezdnej.

Łożyska baryłkowe

Łożyska baryłkowe są strasznie mocne i działają na zasadzie stałej jako łożyska samonastawne, z wyjątkiem tego, że używają rolek sferycznych, a nie kulkowych, co pozwala na podparcie wyższych setek. może to doprowadzić do całkowitej niewspółosiowości między wałem a tym samym obudową.

Jednostka powierzchni łożysk baryłkowych odpowiednia dla interesujących setek dużych promieniowych i średnich setek osiowych.

Łożyska walcowe

Łożyska walcowe wykorzystują styk liniowy między elementami tocznymi, a tym samym bieżniami, co optymalizuje rozkład czynników naprężenia podczas styku. Taki układ oznacza, że ​​łożyska walcowe mają naprawdę wysokie obciążenia promieniowe.

W zależności od wyglądu,' będą nawet gotowe do przesyłania ograniczonych ilości osiowych setek.

Łożyska stożkowe

Łożyska stożkowe mają stożkowe bieżnie w pierścieniu wewnętrznym i zewnętrznym z rozmieszczonymi między nimi wałkami w kształcie stożka.

Ze względu na kąt działania łożyska stożkowe będą absorbować duże siły promieniowe i osiowe w jednym kierunku.

Zespół powierzchni łożysk stożkowych zwykle łączy się parami, aby przenosić siły osiowe w każdym kierunku.

Łożyska igiełkowe

Łożyska igiełkowe to specjalna forma łożyska walcowego, która zawiera długie, cienkie elementy toczne, zwane igiełkami. Ilościowy stosunek średnicy do długości wynosi od 1: 3 do 1:10.

Łożyska igiełkowe mają wysoką nośność i jednostkę powierzchni odpowiednią wyłącznie dla sił promieniowych.