Jak tuleje stalowe są używane do wyważania koła

Tuleje stalowe to para metalowych stożków umieszczonych wewnątrz piasty opony. Pomaga to stworzyć właściwą, zrównoważoną jazdę. Aby to skompensować, w felgę można włożyć stalowe tuleje i tuleje, aby wyrównać ogólny profil opony. W miarę obracania się koła tworzony jest wówczas specjalny system zwany oporem toczenia.


Pierwszym krokiem w tworzeniu wyważonej opony jest umieszczenie stalowych tulei w oponie o tej samej wadze i średnicy. Ważne jest, aby pamiętać, że gdy dwa koła ważą tyle samo, każde z nich wytwarza równe i równomiernie rozłożone tarcie. Ale jeśli dwa koła ważą różne ilości, powierzchnia podłoża, na której styka się opona, generuje pewne tarcie. Dlatego dostosowując rozmiar stalowej tulei i tulei można osiągnąć większą równowagę.


Po włożeniu stalowej tulei i tulei do opony można je dopasować do koła. Do tego służą specjalne narzędzia. Specjalne narzędzia umożliwiają precyzyjne pomiary i kontrolę podczas wsuwania i wyjmowania stalowego stożka z obręczy. Po całkowitym umieszczeniu kodu w feldze, narzędzia są używane do nieco mniejszego lub większego stożka niż felga. Spowoduje to następnie obrót opony pod odpowiednim kątem, równoważąc ogólny profil opony.


Różnica w oporze toczenia, którego doświadcza każde koło, ostatecznie wpłynie na ogólną jakość jazdy. Niski opór sprawi, że koło będzie obracać się z większą prędkością, a wysoki opór zwiększy drogę hamowania. Każde koło będzie miało swój preferowany poziom oporu. Do dostosowania tych parametrów zostaną użyte specjalne narzędzia. Im większe obciążenie koła, tym większy wpływ na koło ma ten proces.


Do obręczy należy również przymocować koło, aby zrównoważyć ogólny profil opony. Aby to zrobić, używane są specjalne narzędzia. Wał koła i opona są połączone za pomocą koła zębatego i nakrętki. Po prawidłowym zamocowaniu koła i opony można obrócić całe koło i zmienić profil opony, aby to umożliwić.


Po prawidłowym wyważeniu koła i opony zdejmuje się z opony stalowe tuleje i tuleje. Następnie koło i opona są dokręcane, aby zapewnić ich wyważenie i zablokowanie. Ten proces będzie się powtarzał, aż koło i opona zostaną w pełni wyważone. Wszystkie użyte materiały to stal nierdzewna, dzięki czemu wyważone koło będzie służyło przez wiele lat. Większość użytkowników zgłasza znacznie lepsze wrażenia, wygodniejszą jazdę w wyniku wyważenia kół pojazdu.


Prawidłowe wyważenie koła wymaga, aby stalowe tuleje i tuleje miały takie same wymiary. Jeśli tak nie jest, mogą wystąpić niewielkie rozbieżności między profilami stalowego stożka a stalowymi tulejami i tulejami. Aby zapewnić prawidłowe wyważenie koła, należy je wyważać co trzy miesiące.


Aby wymienić stalowe tuleje i tuleje, można je zdjąć i wyrzucić. W ten sposób cały system koła zostanie zachowany. Zapobiega to zużyciu kół, zapewniając, że pozostają w optymalnym stanie.