Montaż kołnierza łożyska

Dla każdego, kto zbudował samochód sportowy o wysokiej wydajności, możesz wiedzieć, jak ważny jest kołnierz łożyskowy i jak może sprawić, że lub złamać samochód. Dla wielu osób jest to część samochodu, która powoduje największe uszkodzenie silnika, ponieważ łożysko może ulec uszkodzeniu w niewłaściwy sposób, albo z nieszczelnej rury, albo z zbyt dużego nacisku pompy wodnej.


Ponieważ łożysko może zrobić różnicę między dobrze zbudowanym samochodem a samochodem, który jest podatny na awarie, posiadanie odpowiednio zamontowanego kołnierza łożyska poprawi osiągi i niezawodność samochodu. Gdy kołnierz jest prawidłowo zainstalowany, istnieją trzy podstawowe kroki do jego montażu - uszczelnienie końcówek, uszczelnienie środka i uszczelnienie środka.


Podczas montażu kołnierza łożyska należy postępować zgodnie z instrukcjami producenta. Jeśli ich nie zastosujesz się do nich, możesz spowodować poważne uszkodzenie samochodu. Podczas montażu należy upewnić się, że uszczelniacz jest całkowicie osadzony przed rozpoczęciem uszczelniania kołnierza. Należy również smarować kołnierz dobrej jakości smarem plastycznym, aby był gotowy do uszczelnienia.


Następnie należy umieścić kołnierz w odpływie oleju i włączyć uszczelniacz końcowy. Uszczelniacz jest klejem, który pomaga uszczelnić boki kołnierza po bokach rury, a środkowy uszczelniacz pomaga uszczelnić środek kołnierza do środka rury.


Po obu uszczelnieniach w miejscu, trzeba mocno dokręcić je do siebie za pomocą śrubokręta do śruby, która została mocno przykręcona z nakrętką w środku. Upewnij się, że dokręcasz je równomiernie i mocno, aby uniknąć przemieszczania się łożyska wewnątrz kołnierza po szczelnym dokręceniu. Jeśli chcesz zmienić wybraną metodę uszczelniania, usuń jedną z nakrętek i wymień ją na nową. Podczas dokręcania kołnierza należy uważać, aby nie uszkodzić uszczelniacza, który został nałożony na kołnierz, ponieważ może to łatwo uszkodzić wybraną technikę uszczelniania.


Jeśli okaże się, że kołnierz łożyska nie jest uszczelniony, możesz spróbować użyć silikonu, aby go naprawić, ale zawsze najlepiej jest zostawić go w sianie, ponieważ silikon pomoże tylko uszczelnić kołnierz, ale nie rozwiąże problemu. Jeśli kołnierz nie uszczelnia, może być konieczne, aby go ponownie uszczelnione za pomocą krzemu, ale wtedy należy to zrobić tylko wtedy, gdy próbowałeś wszystkie możliwe dostępne opcji, aby rozwiązać problem.