Tuleje stalowe

Tuleje i łożyska - zastosowania i branże

W przeciwieństwie do łożysk tocznych, które są projektowane z myślą o ograniczonej żywotności, łożyska ślizgowe wymagające pełnego smarowania płynem są teoretycznie zdolne do pracy w nieskończoność i są wykorzystywane w bardzo krytycznych zastosowaniach, w których awaria łożyska może mieć poważne konsekwencje. Przykłady obejmują wiele rodzajów maszyn turbinowych, takich jak turbiny parowe w elektrowniach, sprężarki działające w krytycznych zastosowaniach rurociągów itp. Łożyska ślizgowe są również często wykorzystywane w zastosowaniach do wałów wolnoobrotowych, takich jak wały napędowe statków. Jak wspomniano,' ponownie używane prawie wyłącznie w silnikach. Łożyska ślizgowe również świecą na przeciwległym końcu spektrum dzięki niskim kosztom i łatwości, a także są kompatybilne z zastosowaniami z ruchem przerywanym i oczywiście z ruchem liniowym. W przypadku tych łożysk dobrą rolę odgrywają materiały, od spiekanego brązu impregnowanego olejem po konstrukcje termoplastyczne zdolne do pracy na sucho z wykorzystaniem osadzonych smarów. Te ostatnie są często stosowane w przetwórstwie żywności, gdzie smary muszą być trzymane z dala od żywności. Łożyska ślizgowe są często odlewane z brązu lub tłoczone ze sproszkowanego metalu i impregnowane olejem, który zapewnia smarowanie warstwowe. Plastikowe łożyska z nylonu, PTFE, Vespel itp. Są dostępne tam, gdzie wytrzymałość i wydajność łożysk metalowych nie są wymagane.


Rozważania

W konstrukcji hydrodynamicznych łożysk ślizgowych bierze się pod uwagę lepkość olejów, grubość filmu olejowego, współczynniki tarcia, prędkości przepływu oleju, wycieki oleju itp., A także parametry obciążenia i prędkości wału. W związku z tym konstrukcja łożysk hydrodynamicznych jest mocno uzależniona od producentów łożysk poprzecznych, którzy często dostarczają łożyska poprzeczne jako zespoły oprawione wraz z uszczelnieniami i smarowaniem. Smarowanie olejem jest zwykle zapewniane przez zastosowanie pierścieni olejowych. Łożyska tulejowe mają wymiary zgodne z względami ciśnienia i prędkości, które łącznie określają tak zwaną granicę PV. Stanowi to górną granicę połączonego ciśnienia i prędkości dla danego materiału tulei. Łożysko jest tak zwymiarowane, aby pracowało poniżej tego progu. Obliczenia obejmują rzutowanie świata łożyska podpartego jego promień wewnętrzny i długość. Niektórzy producenci określają maksymalne obciążenia i prędkości dla swoich indywidualnych rozmiarów łożysk ślizgowych, zwalniając projektantów z konieczności ich obliczania. Pasowanie łożysk ślizgowych jest krytyczne, ponieważ pasowania wtłaczane zwykle mają na celu utrzymanie łożyska w stanie nienaruszonym. Wciskanie uderzenia na miejsce może zniekształcić geometrię otworu i spowodować problemy z rozwojem profilu filmu cieczy, powodując szybkie zużycie łożyska. Producenci łożysk ślizgowych oferują wskazówki dotyczące pasowań, aby zapewnić prawidłowe działanie łożysk. Niektóre łożyska wymagają również procedury docierania, zwłaszcza wiele tak zwanych łożysk z tworzywa sztucznego pracujących na sucho. Rowkowanie łożysk jest zwykle wykonywane w celu uzyskania kieszeni do przechowywania smaru do łożysk, które pracują z prędkościami poniżej reżimu hydrodynamicznego. Wiele standardowych wzorów rowków jest często obrabianych w łożyskach magazynowych, a te wzory obejmują zarówno bardzo proste wycięcia kołowe, proste lub pętlowe, jak i złożone kombinacje i wielokrotności tych prostych kształtów. Łożyska sferyczne to wybrane, obsługiwane, dopuszczalne obciążenia i kąty niewspółosiowości. Tuleje wiertarskie są bardziej zainteresowane dokładnością niż obciążeniem i są zazwyczaj wybierane, aby wspierać te parametry.


Ważne atrybuty

Zamierzone zastosowania łożysk tulejowych

Ponieważ wiele łożysk ślizgowych jest specyficznych dla aplikacji - jednym z przykładów są łożyska silnikowe - zamierzone zastosowanie jest często uczciwą cechą wyszukiwania łożysk dostosowanych do określonych potrzeb. Z drugiej strony, wiele łożysk ślizgowych jest uniwersalnych, dostosowanych do różnorodnych zastosowań łożysk, w którym to przypadku wyszukiwanie według geometrii, materiału itp. Może dać lepsze wyniki.


Typ łożyska

Jeśli próbujesz znaleźć łożyska sferyczne, często jest to miejsce, w którym można je wybrać. Podobnie, wybór szablonu wiertarskiego spowoduje zwrócenie tulei tej odmiany. Wybór tulei lub czopu jako rodzaju może dać prawie identyczne wyniki, ponieważ doskonałość osiągnięta tutaj między łożyskami poprzecznymi a łożyskami ślizgowymi nie jest' niekoniecznie jest to praktyka przemysłowa. Rzeczywiście, tuleje poprzeczne, łożyska ślizgowe, łożyska ślizgowe itp. Mogą oznaczać coś podobnego. znacznie lepszym wyborem przy wyborze łożyska z pełnej odmiany folii jest wybór wartości tkaniny Babbitt (patrz poniżej), która może zwrócić dostawców hydrodynamicznych zespołów łożyskowych.


Typy materiałów tulei

Wybór materiału na łożyska ślizgowe jest znacznie większy niż w przypadku łożysk kulkowych i wałeczkowych ze względu na konieczność poszukiwania materiału, który będzie wspierał powstawanie filmu olejowego, zapewni podstawy bardziej miękkie niż czopy wału, zapewni porowate struktury zatrzymujące i uwalniające oleje itp. a prędkości odgrywają ogromną rolę w określaniu materiałów, podobnie jak warunki środowiskowe. Tuleje z tworzywa sztucznego pracujące na sucho są preferowane w opakowaniach farmaceutycznych i spożywczych, w których olej i metal są uważane za potencjalnie szkodliwe, jeśli zanieczyszczą produkty. Czasami drewno może być wykorzystywane w zastosowaniach morskich, w których woda jest środkiem smarnym zamiast oleju. Babbitt to tradycyjny materiał łożysk hydrodynamicznych stosowanych w maszynach wirnikowych. Materiały na łożyska ślizgowe często składają się ze stopów brązu, w tym aluminium, niklu, fosforu, krzemu itp., Które spełniają zróżnicowane wymagania dotyczące smarowania i sprężystości.


Proces wytwarzania

Wiele łożysk ślizgowych Babbitt jest wytwarzanych metodą odlewania odśrodkowego. Ciągle odlewane pręty są często stosowane do obróbki łożysk z brązu. Spiekany proszek metalowy to kolejna popularna metoda produkcji łożysk z brązu impregnowanych olejem.