Tuleje stalowe kontra wały bez szwu ze stali nierdzewnej

Tuleje metryczne i ze stali nierdzewnej mają podobieństwa, ale istnieją różnice, które mogą wpływać na widelec. Pod tym względem tuleje metryczne i tuleje tulejowe są wymienne. Znalezienie odpowiednich dla swojego modelu roweru będzie wymagało zrozumienia różnic między nimi. Chociaż pomiary te są znaczące, należy pamiętać, że nie wszystkie tuleje stalowe są wykonane z tymi samymi specyfikacjami.


Dla Ciebie, jeźdźca, najważniejsza jest zdolność stalowych tulei do zapewnienia solidnego fundamentu, bez którego widelce będą miały problemy. Tuleje metryczne starszego typu zapewniały takie wsparcie, ale ponieważ więcej rowerzystów wymagało od swoich rowerów lepszych osiągów, wkrótce musieli dostosować się do nowych wymagań. W rezultacie jako alternatywę wprowadzono stalowe tuleje tulejowe.


Jednak nowsze tuleje ze stali nierdzewnej zapewniają lepszą kontrolę i reakcję niż starsze wersje. Ponadto z każdym mijającym rokiem producenci zaczynają opracowywać lepsze projekty, które dobrze sprawdzają się we wszystkich typach ram i widelców rowerowych. Wszystko to oznacza, że ​​wiele się zmieniło od czasu wprowadzenia oryginalnych tulei stalowych.


Jeśli nadal używasz oryginałów do własnego roweru, toczy się debata na temat tego, czy tuleje z tulejami stalowymi czy metrycznymi tulejami stalowymi są lepsze. Metryka ma wiele zalet i są one wymienione tutaj. Chociaż uważam, że warto je ulepszyć, niektórzy inni zawodnicy będą mieli inne opinie.


Na przykład w przypadku tulei ze stalowymi tulejami uzyskasz większe wsparcie niż w przypadku tulei metrycznych. Może to pomóc motocyklowi płynniej reagować, zapobiegając niepożądanemu spadaniu do dołu. Zapewniają również lepsze działanie blokujące, które sprawia, że ​​widły blokują się na miejscu. Dzięki zwiększonej przestrzeni między szprychami obręczy pozwala to na większą modulację. W rzeczywistości w przypadku wielu modeli rowerów z wolnym kołem te regulacje będą dokonywane automatycznie.


Ponadto zauważysz, że nowe tuleje stalowe mają znacznie lepsze właściwości pochłaniania ciepła. Oznacza to, że nie są to tylko wydrążone plastikowe skorupy, ale zostały zaprojektowane tak, aby uwzględnić niezbędną obróbkę, aby umożliwić płynne przejście, gdy powietrze w nich się nagrzeje. Innymi słowy, możesz zostawić pełny bak paliwa, a rower się nie przegrzeje.


Przy okazji, chociaż omawiamy różnice między tulejami stalowymi a tulejowymi, warto wspomnieć, że każdy z nich jest inaczej zaprojektowany. Na przykład średnica stalowych tulei jest mniejsza niż średnica tulei ze stali nierdzewnej. Niektórzy producenci twierdzą, że to jest powód, dla którego działają lepiej z niektórymi stylami widelców, ale kiedy je kupisz, okaże się, że nie pasują do wszystkich rowerów. Dlatego warto odwiedzić lokalny sklep rowerowy i poprosić o przycięcie ich tak, aby pasowały do ​​Twojego roweru, ponieważ będzie to znacznie łatwiejsze.


Nie ma wątpliwości, że tuleje ze stalowych tulei to droga dla tych, którzy jeżdżą na dużych rowerach BMX. Jeśli jednak jesteś lżejszym jeźdźcem, możesz rozważyć odrobinę ulepszenia poprzez wymianę stalowych tulei tulei na tuleje ze stali nierdzewnej.