tuleje stalowe

Metalowe elementy dystansowe są stosowane jako elementy dystansowe, tuleje dystansowe, tuleje, osie i sworznie. SPIROL® Seria SP100 normal Wall i SP150 znaczące ścienne metalowe podkładki dystansowe zastępują odcięte przewody, rury, tuleje, dławiki i elementy toczone. przede wszystkim typowa aplikacja wykorzystuje Metal Spacer do oddzielenia 2 elementów. Zespół jest połączony śrubą wykonaną w wewnętrznej średnicy elementu dystansowego.


Tuleje, zwane dodatkowo „łożyskami ślizgowymi” lub „GG”; „Sleeve Bearings”," zostały zaprojektowane do różnych zastosowań i opcji dostaw oraz krawędzi nietykalnych w przypadku kilku łożysk tocznych. Tuleje (łożyska ślizgowe) różnią się od łożysk tocznych przede wszystkim tym, że zawierają tylko 1 połowę. Ta połowa jest również wykonana z zupełnie różnych materiałów, nałożonych na siebie i połączonych w system nośny. W zależności od zastosowania tuleje są dostępne do pracy z dodatkowym smarowaniem lub do pracy „na sucho”, bez dalszego smarowania. Tuleje są dostępne jako żyzne substancją smarującą, z wkładkami „wtykowymi” substancji smarującej lub z z natury niskimi współczynnikami tarcia. Materiały na tuleje obejmują lite lub obrobione mechanicznie metale, stabilizowane polimery („tworzywa sztuczne”), kompozyty nawinięte włóknami i mieszanki różnych rodzajów materiałów. Wybór właściwego przepustu dla każdego projektu wymaga szczegółowej wiedzy na temat stosowania potrzeb i wiedzy z technologią przepustów. Konsultanci AST ds. Łożysk służą pomocą w zakresie zaleceń i kierowania, tak aby metoda wyboru była możliwie najprostsza.


Konstrukcja tulei samosmarującej

Tuleja samosmarująca lub łożysko ślizgowe Tuleje samosmarujące są stosowane wszędzie tam, gdzie łożysko powinno pracować bez substancji smarującej lub z marginalnym smarem. Naszym celem jest upewnienie się, że łożysko zapewnia najprostsze osiągi, a także najdłuższą żywotność w różnych warunkach. Zasada działania łożysk samosmarujących polega na tym, że podczas początkowej różnicy opinii łożyska,' będzie stały film smarny utworzony przez przeniesienie niewielkiej ilości tkaniny z warstwy łożyska. Film ten styka się bezpośrednio z ruchomymi elementami, chroniąc i smarując elementy seksualne oraz zwiększając żywotność łożyska.


Zalety tulei samosmarujących

Eliminacja otworów olejowych i rowków - cena za obróbkę otworów olejowych i rowków olejowych nie ma sensu. Samosmarowanie eliminuje konieczność stosowania dodatkowego układu smarowania.

Obniżenie ceny bieżącej maszyny - dzięki opcjom bezobsługowym olej do substancji smarnych jest znacznie zmniejszony; cena eksploatacyjna maszyn zostanie obniżona.

Eksploatacja bezobsługowa - Łożyska samosmarujące rozwiązują kwestię smarowania i urządzeń smarujących, dodatkowo obniżając ceny konserwacji łożysk.

Uproszczony styl mechaniczny i produkcja - Oprócz zalet, cienkiej grubości ścianki, wyższego obciążenia i wspaniałej odporności na zużycie, style mechaniczne są często upraszczane i tworzone bardzo ekonomicznie.

Atmosfera jest chroniona - samosmarujące materiały łożyskowe działają bez oleju i są zgodne z dyrektywą ROHS.