Co to są tuleje ze stali nierdzewnej?

Tuleje ze stali nierdzewnej to jakość łożyska wałeczkowego w tulejach, z których są wykonane. Zwykle są nieco cięższe niż żelazne tuleje, ale są tańsze w produkcji i czasami nazywane są również łożyskami wałeczkowymi. Są często używane w rowerach szosowych i górskich i są znacznie tańsze w zakupie i wymianie.


Są dobrym narzędziem poprawiającym wrażenia z jazdy rowerem. Mogą być przydatne, ponieważ nie zużywają się tak szybko, jak w przypadku innych typów łożysk. Pomagają również w uczynieniu roweru wygodniejszym, ponieważ nie będziesz odczuwać wibracji tak często, jak w przypadku innych typów łożysk. Materiały wyższej jakości użyte do tego typu łożysk są zwykle wyjątkowo ciche i gładkie.


Pomagają upewnić się, że suport jest prawidłowo wyregulowany i łatwiej jest zorientować się, jak działa Twój rower, gdy jest on prawidłowo wyregulowany. Wiele elementów twojego roweru jest niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania, ale nie są to rzeczy, które możesz łatwo dostosować bez posiadania wiedzy o tym, jak funkcjonuje twój rower i jakich regulacji powinieneś dokonać. Tuleje ze stali nierdzewnej są zaprojektowane tak, aby umożliwić dość łatwe dopasowanie roweru, a także dość łatwe w utrzymaniu. Jednak zanim kupisz tuleje ze stali nierdzewnej, możesz przyjrzeć się tulei różnych marek, które są tam dostępne.


Jeśli masz widelec aluminiowy lub z włókna węglowego, zauważysz, że są one produkowane na dwa różne sposoby. Mogą być wykonane z okrągłą lub sześciokątną kulką. Zaleca się wybranie widelca z sześciokątną kulką, ponieważ są one generalnie o wiele mniej kosztowne niż te, które wykorzystują okrągłą kulkę. Niektóre z najpopularniejszych marek tych łożysk to Time, Shimano i OCLV.


Czy naprawdę wytrzymają? Chociaż możesz kupić bardzo tanie łożyska do kupienia do swojego roweru, zdobyły one' nie są bardzo trwałe i na pewno będziesz musiał je często wymieniać. Niektóre firmy zalecają ich wymianę raz w roku lub przynajmniej raz na trzy lata. Łożyska te nie są tanie, ale są stosunkowo niedrogie w porównaniu z tymi, które są sprzedawane do łożysk przemysłowych i samochodowych.


Prawdopodobnie będziesz musiał je również wymienić, gdy zostaną wygięte lub pęknięte. Może się to zdarzyć i ważne jest, aby upewnić się, że tuleje są w dobrym stanie przed rozpoczęciem ich wymiany. Bardziej znane firmy sprzedają tuleje ze stali nierdzewnej, które mają gładką powierzchnię, którą można łatwo wyczyścić i mają różne kształty. Nie będziesz musiał martwić się wyginaniem lub pękaniem, dlatego są bardzo polecane. Przed podjęciem decyzji należy sprawdzić różnice między różnymi firmami i typami tulei, które sprzedają.


Górne łożysko jest utrzymywane na miejscu przez obciążoną sprężyną krzywkę umieszczoną w łańcuchu i obudowie przekładni. Dolne łożysko wałeczkowe jest używane do różnych celów i jest zwykle określane jako typ kłowy. Oprócz powyższych funkcji służą również do zapobiegania wypadnięciu tylnego koła. Służą do zapobiegania blokowaniu zespołu koła (a także zespołu przedniego koła) podczas jazdy na rowerze. Wiele zestawów do rowerów szosowych i górskich jest wyposażonych w stalowe tuleje i mogą one znacznie zmienić wrażenia z jazdy.


Są dość trwałe i wystarczą na całe życie, jeśli o nie zadbasz i utrzymasz je w jak najlepszym stanie. Są prawdopodobnie najważniejszymi częściami roweru i są niezwykle ważne, aby rower działał płynnie i był bezpieczny. Tuleje ze stali nierdzewnej świetnie nadają się do rowerów i zdecydowanie powinieneś im się przyjrzeć.