Co to są tuleje stalowe?

Wielu producentów rowerów sportowych ze stalowymi nadwoziami powie Ci, że wynaleźli nowe materiały, które nie zawierają stali. To nie jest prawda. Chodzi o to, że termin' stal' nie musi być pisane wielką literą, ponieważ nazwa kategorii materiału, która zawiera kilka innych składników, odnosi się do określonego kształtu, takiego jak kula.


Kiedy ludzie odnoszą się do&nr 39, stali&nr 39; jako materiał, który nie zawiera stali, tak naprawdę mają na myśli to, że kształt jest jednym z kilku materiałów, przy czym każdy składnik jest nieco inny od pozostałych, co sprawia, że ​​kształt wygląda jak kula. Na przykład, jeśli firma produkuje ramę roweru z innym kształtem górnej rury niż mufa suportu, nazwałaby to' kształt'.


Aby mostek i sztyca roweru były wyprostowane, górna rura musiałaby być grubsza niż mufa suportu, aby mogły wystawać na zewnątrz. Tak więc, gdy rama roweru nie zawiera stali, nazywana jest ramą zwężającą się lub nitowaną bezpośrednio. Konstrukcja sterów może zależeć od kształtu główki ramy, co wymaga zastosowania bardziej stromego kąta siedzenia niż preferują niektórzy ludzie.


Aby pomóc w ustawieniu pozycji siedzącej, część górnej rury może być dłuższa niż kąt siedzenia i mieć niższy kąt siedzenia. Nożyce łańcucha można umieścić pod dużym lub niskim kątem. Jest to znane jako' wielokątne'.


Jeżeli możliwe jest wykonanie elementów, które nie są ze sobą połączone, możliwe jest również wykonanie ram, które nie są mocowane do mufy osi suportu. Nazywa się to' rura łącząca'. W podobny sposób rama, która jest połączona z korpusem osi suportu i jednocześnie ma części, które nie są ze sobą połączone, jest nazywana' wolnobieg'.


Trzy główne komponenty to ostrza widelca, górna rura i wsporniki siodełka. Stabilizatory siodełka mogą być wolne lub połączone z mufą suportu. Gama rozmiarów i kształtów rowerów sportowych ze stalowym nadwoziem obejmuje gładkie zakrzywione,' L' -shaped, zaokrąglone i trójkątne.


Stal to stop żelaza i aluminium. Jest to jeden z najpopularniejszych materiałów wykorzystywanych w produkcji rowerów, ponieważ jest lekki, wytrzymały i odporny na korozję. Jest często stosowany w rowerach sportowych z karoserią stalową, a głównymi typami rowerów sportowych z karoserią stalową są MTB (tradycyjny rower górski), BMX (kolarstwo z torem przeszkód) i rowery wyścigowe BMX.


Stal ma swoje zalety i wady. Nie rdzewieją, ale ze względu na wytrzymałość materiału, im wyższy ciężar, tym mniej odporna będzie stal na rdzę. Stale są generalnie droższe niż kompozyty z włókna węglowego, ale z tego powodu są bardziej odpowiednie do rowerów turystycznych, w których rower prawdopodobnie nie będzie używany przez długi czas.