co to jest łożysko kołnierzowe

Aplikacje i branże

Zastosowania łożysk obejmują praktycznie każdą branżę, która wykorzystuje ruchome elementy i sprzęt. Na przykład:


Łożyska kulkowe i wałeczkowe są stosowane w maszynach wszystkich typów, od pomp zasilających do kotłów po przekładnie samochodowe.

Łożyska montowane są szczególnie powszechne w przenośnikach, w połączeniach wału, a szczególnie tam, gdzie długie odcinki wału muszą być podparte przez zespoły obudowane, gdzie łożysko nie jest chronione przez inną obudowę, taką jak skrzynia biegów.

Łożyska liniowe są używane wyłącznie w zastosowaniach liniowych, takich jak stoły przesuwne.

Łożyska ślizgowe są używane przede wszystkim do przenoszenia obciążeń w dużych projektach inżynieryjnych, takich jak mosty, gdzie mają ograniczony zakres ruchu, w przeciwieństwie do łożysk przeciwległych, w których ruch - promieniowy lub liniowy - jest największym problemem.

Łożyska Jewel są ograniczone do bardzo małych urządzeń i ruchów, a nie' nie wierzę w żadne elementy toczne.

Łożyska beztarciowe to dowolne z przeciwstawnych konstrukcji specjalnych, które obejmują łożyska powietrzne, łożyska magnetyczne itp.

Chociaż łożyska są używane prawie wszędzie, istnieją branże, które stosują liczne lub mają określone wymagania dotyczące trwałości, czystości itp., O których warto tutaj wspomnieć. wiele z tych branż


Lotnictwo

Rolniczy

Automobilowy

Narzędzia maszynowe

Medyczny

Górnictwo

Rozważania

Wybierając wpływ dla konkretnego zastosowania, należy wziąć pod uwagę kilka czynników, w tym tarcie w łożysku, temperaturę i smarowanie. Oprócz precyzyjnego projektu i konstrukcji łożyska te trzy współdziałające czynniki mogą wpływać na ogólną wydajność.


Łożyska kulkowe promieniowe są stosowane przede wszystkim do wałów obciążonych promieniowo i osób o niewielkich obciążeniach osiowych. Łożyska kulkowe skośne są zaprojektowane tak, aby oprócz ich nośności promieniowych wymagać większych obciążeń osiowych w jednym kierunku. Dostępne są łożyska kulkowe wzdłużne, które są specjalnie zaprojektowane, aby wymagać samych obciążeń osiowych. Najczęstszą konfiguracją dla promieniowych łożysk kulkowych jest to, że wersja jednorzędowa, która może być ekranowana lub uszczelniona, licząc na to, czy' s do użytku w zamkniętej przestrzeni - powiedzmy przekładni - lub w narażonym środowisku, jak na koło . Uszczelnienia i osłony zatrzymują smar w łożysku i nie dopuszczają do niego brudu i innych zanieczyszczeń. Łożyska kulkowe są zwykle wyposażone w ustalacze, które rozmieszczają kulki w równych odstępach między i wokół obwodu ich bieżni zewnętrznej i wewnętrznej. Łożyska o pełnej nośności rezygnują z elementów ustalających, aby wypełnić jak najwięcej kulek między bieżniami, co zwiększa nośność łożyska.


Łożyska wałeczkowe wykorzystują wiele różnych kształtów elementów tocznych, w tym rolki proste, igiełkowe, stożkowe, baryłkowe itp. Dzięki górnej powierzchni styku łożyska wałeczkowe są gotowe do przyjęcia większych obciążeń promieniowych niż ich odpowiedniki z łożyskami igiełkowymi między rolkami, a tym samym wyścigami. Niektóre łożyska wałeczkowe są zaprojektowane tak, aby wymagały dużych obciążeń wzdłużnych przy użyciu elementów stożkowych i bieżni.


Łożyska osadzane to łożyska kulkowe, wałeczkowe lub tulejowe, które są umieszczone w obudowach, kołnierzach itp. I są zwykle instalowane z uszczelnieniami i / lub osłonami w celu ochrony środowiska. Typowe style montażu obejmują podpory, kołnierze, chwytaki itp.' są często używane na przenośnikach, gdzie zespoły odbierające zapewniają regulację naciągu taśmy przenośnika.


Wybierając łożyska toczne, kulkowe lub wałeczkowe lub jako zespoły montowane, projektanci zwykle biorą pod uwagę różne czynniki, w tym obciążenia, zarówno ich ilości, jak i kierunki, wymagania dotyczące dokładności układu wałów, współczynniki niewspółosiowości, prędkości, hałas i tarcie. Tam, gdzie obciążenia promieniowe są duże, projektant może wybrać łożysko igiełkowe zamiast kulkowego i może zrobić to samo, jeśli spodziewane są duże obciążenia osiowe. Tam, gdzie łożysko musi być gotowe do przyjęcia pewnych niewspółosiowości wału, projektant może wybrać łożysko igiełkowe, w którym obciążenia są normalne lub zastosować łożysko kulkowe, które dodatkowo bardzo dobrze radzi sobie z niewspółosiowością. Łożyska kulkowe zwykle lepiej radzą sobie z dużymi prędkościami niż łożyska wałeczkowe, aw niektórych przypadkach, gdy dokładność i niskie tarcie są najważniejsze, np. W obrabiarkach, łożysko igiełkowe może być jedynym sposobem spełnienia wymagań.


Szczególnie interesujące przy rozważaniu łożysk są ich obciążenia statyczne i dynamiczne. Łożyska, które są poddawane dużym obciążeniom, gdy nie są obracane' t, mogą podlegać zjawisku zwanemu brinelingiem, w którym kulki wielokrotnie wgniatają bieżnie w tym samym miejscu. Równoważne obciążenia przyłożone do łożyska podczas pracy mogą powodować mniejsze obawy, ponieważ wszelkie wgłębienia rozłożą się wokół bieżni łożyska i nie będą się gromadzić w tych samych miejscach w każdym przypadku.


Producenci łożysk podają znamionowe nośności dla swoich łożysk, które w przypadku łożysk kulkowych są określane jako bardzo lekkie, lekkie, średnio wytrzymałe itd., Gdzie wymagania dotyczące średnicy otworu lub wału zwiększają się, aby sprostać rosnącym obciążeniom. Nośność znamionowa jest określona na podstawie miary statystycznej, która stwierdza, że ​​określony procent łożysk wykona określoną liczbę obrotów bez awarii. Te numery katalogowe są często masowane w celu podniesienia wybrania łożyska dostosowanego do konkretnych warunków użytkowania.


Łożyska liniowe mają wymiary zgodne z przesuwem liniowym, całkowitą odległością liniową, obciążeniem, wymaganiami dotyczącymi dokładności itp., Przy czym wiele parametrów jest analogicznych do rozważań dotyczących łożysk promieniowych. Łożyska liniowe są używane z wałem szlifowanym w celu zapewnienia dokładności wymiarowej i poślizgu o niskim tarciu.


Łożyska ślizgowe zwykle dostosowują się do rozszerzania i kurczenia się w konstrukcjach stacjonarnych, takich jak mosty i budynki. Często zawierają dwie płyty teflonowe, które są umieszczone warstwowo między głównymi elementami konstrukcyjnymi. Czasami stosuje się stal chromową zamiast teflonu jako jedną z 2 zwróconych ku sobie powierzchni łożysk. Głównym problemem w przypadku łożysk ślizgowych jest to, że wytrzymają siłę na jednostkę powierzchni.


Łożyska Jewel są wykorzystywane w zastosowaniach o bardzo małych obciążeniach. Łożyska Jewel zapewniają bardzo dokładne, twarde powierzchnie, które mogą wspierać lekko obciążone wały, które widzą głównie przerywany ruch.


Łożyska beztarciowe to łożyska, które wykorzystują powietrze lub inne gazy lub pola magnetyczne do podtrzymywania obracających się czopów i są tak zwane, aby odróżnić je od łożysk tocznych - inny termin określający łożyska toczne, który sam w sobie został ukuty, aby odróżnić je od oryginalnych łożysk poprzecznych który wykorzystywał tarcie powstałe w wyniku obrotu wału do wytwarzania warstw płynu do podtrzymywania czopów wału.


Łożyska beztarciowe stanowią niewielki wycinek świata łożysk i są zwykle stosowane tylko w bardzo rzadkich sytuacjach.