Analiza typów łożysk kompozytowych

Analiza typów łożysk kompozytowych
kompozytowe łożyska są wykonane z kompozytowych łożysk i części stykowych wału, bardzo gładkie, wspólne z brązem, ze stopu ciernego i inne odporne na zużycie materiały, w szczególnych okolicznościach mogą być wykonane z drewna, tworzywa sztucznego lub gumy. Znany również jako "tuleja", kształt przypominający dachówkę półcylindryczny.
Wiele rodzajów łożysk kompozytowych:
① może wytrzymać obciążenie można podzielić na promieniowe (promieniowe) kompozytowe łożyska i wzdłużne (osiowe) kompozytowe łożyska dwie kategorie. Poniższe są takie same jak "
② Zgodnie z rodzajem smaru można podzielić na łożyska smarowane olejem, smarowane smarem łożyska, łożyska smarowane wodą, łożyska gazowe, stałe łożyska smarujące, łożyska magnetyczne cieczy i łożyska elektromagnetyczne 7 kategorii.
③ Zgodnie z grubością filmu smarowego można podzielić na łożyska do smarowania cienkowarstwowego i łożyska o grubej warstwie smarowania w dwóch kategoriach. Poniższe są takie same jak "
④ Według materiału łożyska można podzielić na łożyska z brązu, łożyska żeliwne, łożyska z tworzywa sztucznego, łożyska z kamieni szlachetnych, łożyska z metalurgii proszków, łożyska samosmarujące i łożyska olejowe.
⑤ Według konstrukcji łożyska można podzielić na łożyska kołowe, owalne, trzy łożyska olejowe, łożyska stopniowe, łożyska uchylne i łożyska foliowe.
W toczeniu praca tarcia pod łożyskiem. Łożyska toczne są łatwe w użyciu, niezawodne, rozruchowe, o dużej nośności przy średniej prędkości. W porównaniu z łożyskiem kompozytowym, łożyska poprzeczne mają większy rozmiar radialny, słabą zdolność tłumienia, dużą prędkość, niską żywotność, dźwięk większy. Łożyska promieniowe w łożysku promieniowym (głównie przenoszone przez siłę promieniową) są zwykle za pomocą pierścienia wewnętrznego, pierścienia zewnętrznego, elementu tocznego i klatki zwijanej 4 części. Pierścień wewnętrzny jest zaciśnięty na czopie i obraca się wraz z wałem, a pierścień zewnętrzny jest osadzony w otworze łożyska. Bieżnia jest wykonywana na zewnętrznym obwodzie wewnętrznego pierścienia i wewnętrznym obwodzie zewnętrznego pierścienia. Kiedy względny obrót pierścienia wewnętrznego i zewnętrznego, toczący się korpus, który toczy się po wewnętrznej i zewnętrznej bieżni pierścieniowej, są one oddzielone klatką, aby uniknąć wzajemnego tarcia. Łożyska oporowe są podzielone na dwie części. Mocno uszczelniony pierścień i tuleja wału, podparcie pierścienia żywicznego w gnieździe łożyska. Okucie i korpus toczny jest zwykle wykonany z wysokiej wytrzymałości, dobrej odporności na zużycie stali łożyska toczne, twardość powierzchni hartowania powinna osiągnąć HRC60 ~ 65. Klatka wykonana z miękkiego tłoczenia stali może być również wykonana z bakelitu lub tworzywa sztucznego produkcji stopu miedzi.