Łożyska bimetalowe są powszechnie używane do smarowania 9 głównych metod

Łożyska bimetaliczne są powszechnie używane do smarowania 9 głównych metod
1 ręczny olej smarujący
W odkryciu bimetalicznego łożyska olej smarowy jest niewystarczający, terminowe użycie uzupełniania oleju, który jest najbardziej prymitywną metodą. Ta metoda jest trudna do utrzymania pewnej ilości oleju, z powodu zaniedbania i zapomnienia o większym ryzyku tankowania, zwykle tylko dla lekkiego obciążenia, niskiej prędkości lub przerywanego ruchu okazji. Najlepiej jest ustawić osłonę przeciwpyłową lub zawór kulowy na otworze do napełniania i użyć filcu, bawełny, wełny i tak dalej, jak urządzenia filtrującego.
Smarowanie 2 kropelkowe
Od pojemnika przez otwory, igły, zawory itp., Aby dostarczyć zgrubnie ilościowe smary, najbardziej klasyczny jest kubek olejowy. Ilość kropli oleju różni się znacznie w zależności od lepkości oleju smarowego, luzu łożyska i położenia otworu doprowadzającego olej. Dla prędkości obwodowej mniejszej niż 4 ~ 5m / s lekkiego i średnio nośnego.
3 smarowanie pierścieniem olejowym
Może być stosowany tylko do smarowania osi poziomej. Polegaj na pierścieniu i obróć pierścień do oleju w zbiorniku oleju do łożyska. Dla średnicy wału większej niż 50 mm w łożyskach o dużej prędkości i prędkości. Pierścień olejowy jest najlepszy bez szwu, stosunek szerokości łożyska jest mniejszy niż 2, można użyć tylko pierścienia olejowego lub użyć dwóch pierścieni olejowych.
4 Smarowanie liny
Dzięki działaniu kapilarnemu i działaniu syfonu, olej w misce olejowej jest doprowadzany do łożyska dla lekkiego obciążenia i nośnika o średnim obciążeniu z prędkością obwodową mniejszą niż 4 do 5 m / s. Wick ma również efekt filtrowania.
5 smarowanie packi olejowej
Stosując kapilarne działanie poduszki olejowej, olej w misce olejowej jest nakładany na powierzchnię wału. Ta metoda może utrzymać powierzchnię cierną w czystości, ale kurz zatyka pory i powoduje niedobór oleju. Zaopatrzenie w olej to zwykle tylko 1/20 oleju smarowanego.
6 smarowanie kąpieli olejowej
Część łożyska zanurzona w procesie smarowania olejem smarowym. Metoda ta jest często stosowana w przypadku pionowych łożysk wzdłużnych wału i nie powinna być stosowana do łożysk poprzecznych w osi poziomej.
7 łożysko rozbryzgowe
Poprzez obracanie się obracających się części zbiornika i pluskanie łożysk oleju smarującego, odpowiednie dla łożysk o większej prędkości.
8 smarowania natryskowego
Smar do smarowania olejem smarowym na powierzchni metody smarowania do łożysk szybkobieżnych.
9 smarowanie olejem ciśnieniowym
Dzięki ciśnieniu pompy smarującej do oleju łożyskowego, olej smarujący z łożyska wydobywającego się ze zbiornika oleju do recyklingu, jest najbardziej paliwem i najbardziej stabilnym sposobem smarowania dla szybkich, ciężkich, ważnych łożysk bimetalicznych.