Metody i środki ostrożności dotyczące łożysk bimetalicznych

Metody instalacji bimetalu i środki ostrożności
Jak zainstalować łożyska bimetaliczne, niektórzy ludzie będą czuć się bardzo prosto, ale niektórzy ludzie będą popełniać błędy, ponieważ pewna uwaga jest łatwa do zignorowania, to również doprowadziło do złego startu.

Metoda montażu łożysk bimetalowych:

Łożyska bimetaliczne w zespole obciążone są głównie obciążeniem osiowym, jego szeroki zakres zastosowań. Chociaż bimetaliczna operacja montażu łożysk jest stosunkowo prosta, ale faktyczne konserwacja łożysk tocznych FB090 z brązu nadal jest często błędem, to znaczy, że położenie pierścienia łożyska i luźnego położenia pierścienia nie jest poprawne, wyniki utraty łożyska, czasopismo szybko się zużywają Rysunek pokazuje ciasny pierścień zamontowany na powierzchni czołowej tulei kołnierzowych JFB, tj. Nieprawidłowo zmontowany. Pierścień wewnętrzny i czop są w postaci bimetalicznego miedzianego rękawa. Gdy wał obraca się, pierścień jest napędzany i tarcie jest przykładane do końca nieruchomego elementu. Gdy zostanie zastosowana siła osiowa (Fx), moment tarcia jest większy niż moment Moment wewnętrzny, co skutkuje ciasnym pierścieniem i osią z wymuszonym obrotem powierzchni, co zaostrza zużycie ściernicy. Właściwą metodą instalacji jest luźne, może być ciasna pozycja wymiany pierścienia.

Bimetal łożyska instalacji należy pamiętać, że:

1, wyczyść pierścień łożyska i luźny pierścień (zgodnie z rozmiarem średnicy łożyska, aby określić różnicę między aperturą 0,1-0,3 mm).

2, odróżnić resztę ciała (to znaczy, brak ruchu składników, odnosi się głównie do zespołu).

3, niezależnie od sytuacji, luźny pierścień łożyska powinien zawsze znajdować się na końcu części statycznych.

Powyżej znajduje się instalacja łożysk bimetalicznych i środki ostrożności związane z wprowadzeniem, pozornie prosta jedna rzecz, ale także ludzie często popełniają błędy. Jednak takich błędów powinniśmy unikać, ponieważ po wystąpieniu błędu łożysko będzie narażone na uszkodzenia, wpływając w ten sposób na pracę. Tak więc, w kwestii instalacji łożysk bimetalowych, najważniejszą rzeczą jest zapamiętanie luźnej, ścisłej pozycji.
1, z punktu widzenia strat tarcia, gdy współczynnik tarcia materiału łożyska jest tak mały, jak to możliwe, grafit z doskonałym stalowym łożyskiem smarowym wykazuje współczynnik zużycia;

2, ze struktury, grafit jest materiałem stałym, nie może być smarowaniem olejem, redukującym smarowanie wykładziną grafitową z mniejszym układem smarowania, zmniejszając w ten sposób wskaźnik awaryjności;
3, grafit ma wysoką stabilność chemiczną;
4, cena jest tania, wszechstronność; jeśli metal do wykonania łożysk, zgodnie z grafitu z brązu łożysko mówisz, że sytuacja działa w wysokich temperaturach, oczywiście nie zwykły materiał, o wysokiej temperaturze materiału wymaga dostosowania, cena nie jest kilka razy dziesięć razy sto razy niekoniecznie jest w stanie to zrobić, pierwszy materiał nie jest łatwy do znalezienia.

Jeśli grafit wpadłby do produktów zanieczyszczających reaktor, oczywiście sprzęt nie został wykonany, struktura transmisji uległa zmianie.