Bimetaliczny hałas bieżni łożyska w sposobie radzenia sobie

bimetaliczny hałas na bieżni łożyska, w jaki sposób radzić sobie
bimetaliczny hałas bieżni łożyska, dźwięk jest spowodowany przez łożyska bimetaliczne zmienić bieżnię w toczącym się rogu toczenia, komfort i gładkie i ciągłe hałasowe łożyska kulkowe bimetaliczne, tylko wtedy, gdy poziom ciśnienia akustycznego lub dźwięk, 1 Wielka absorpcja uwagi.
W rzeczywistości, podniecenie odgłosami dźwięku energii akustycznej walca jest niezmierzone, ze względu na normalną sytuację, dźwięk o wysokiej charakterystyce bimetalicznego bieżni 2-młynowej bimetalowej o 527 dB. Jest to najbardziej przykładowy szum obciążenia w promieniowych łożyskach bimetalicznych, który ma następujące wykluczenie.
Wykorzystanie łożysk bimetalowych o jednolitej żywotności, wysokim poziomie pielęgnacji, z łożyska bimetalicznego do przenoszenia nadzwyczajnego określenia do absorpcji powłoki antykorozyjnej. Jednak bardzo niewiele danych musi być tworzonych bez zmniejszania się. Ze względu na zgodność z przepisami, przestój, wzniosłą radość, możesz kwalifikować się do zakwaterowania i wytycznych politycznych. Praktyczne znaczenie przechowywania podpasek i usuwania usunięcia testu i instalacji jest uwzględnione. Dla wszystkich suchych pomysłów. Smarowanie łożysk bimetalicznych w celu zapewnienia niskiej wydajności. Sprawdź, czy pompa oleju smarującego jest kompletna, specyfikacja zbiornika paliwa z iskrowym zbiornikiem paliwa zapewnia właściwe doprowadzenie oleju. Smary są marynowane bez zabrudzenia, w odpowiednim zakresie kursora, i podążać za dokładnym olejem przekładniowym, kontrola lepkości oleju zimowego po około 5 minutach w celu sprawdzenia poziomu oleju w obrębie kategorii można przeprowadzić tępy olej, istnieje potrzeba wziąć poziom rekompensaty.
Łożyska bimetalowe to łożyska, które działają pod wpływem tarcia ślizgowego. Łożyska bimetalowe działają sprawnie, niezawodnie, bez hałasu. W warunkach płynnego smarowania, powierzchnia ślizgowa jest oddzielona olejem smarowym bez bezpośredniego kontaktu, ale również może znacznie zmniejszyć straty tarcia i zużycie powierzchniowe, folia ma również pewną zdolność pochłaniania drgań. Ale zacznij opór cierny. Wał podparty jest przez część łożyska zwaną czopem, a część pasująca do czopa nazywana jest łożyskiem. Warstwa materiału zmniejszającego tarcie odlana na jej wewnętrznej powierzchni w celu poprawy właściwości ciernych powierzchni płytki jest nazywana okładziną łożyskową. Tuleje i materiały okładzin łożysk są zbiorczo określane jako materiały nośne bimetalu. Zastosowania łożysk bimetalowych są generalnie w warunkach niskiej prędkości, dużego obciążenia, wysokiej precyzji lub przerywanych warunków pracy.
1, główne cechy łożyska bimetalicznego
Powszechnie stosowanymi materiałami nośnymi bimetalu są stop łożyskowy (znany również jako Babbit lub biały stop), odporny na zużycie żeliwo, miedź i stop aluminium, materiały metalurgiczne proszków, tworzywa sztuczne, guma, drewno twarde i grafit węglowy, politetrafluoroetylen, modyfikowany polioksymetylen i tak dalej .
2, struktura składu nośnego bimetalu
Praca z łożyskiem bimetalicznym to występowanie tarcia ślizgowego; tarcie toczne zależy głównie od wielkości dokładności wykonania; a tarcie łożyska bimetalicznego zależy głównie od wielkości ślizgowego materiału łożyska. łożyska bimetaliczne to na ogół samosmarująca się powierzchnia robocza; Łożyska bimetaliczne zgodnie z materiałem są podzielone na niemetaliczne łożyska bimetaliczne i metalowe łożyska bimetaliczne.
Niemetalowe łożyska bimetalowe to głównie łożyska z tworzywa sztucznego, łożyska z tworzywa sztucznego są generalnie wykonane z lepszych właściwości konstrukcyjnych tworzyw sztucznych; Bardziej profesjonalni producenci na ogół stosują technologię samosmarujących się inżynierii tworzyw sztucznych, poprzez włókno, specjalne smary, szklane koraliki i tak dalej do inżynieryjnych samosmarownych ulepszonych modyfikacji, aby osiągnąć określoną wydajność, a następnie zmodyfikować tworzywo sztuczne poprzez formowanie wtryskowe w samoczynne smarowanie łożysk z tworzywa sztucznego.
Łożyska bimetalowe z metalu są obecnie najczęściej stosowanymi trójwarstwowymi łożyskami kompozytowymi, łożyska te są z reguły płytami ze stali węglowej do podłoża, poprzez technologię spiekania w płycie stalowej najpierw spiekano warstwę sferycznego proszku miedzi, a następnie spiekano na warstwie miedzi Około 0,03 mm smaru PTFE; która jest warstwą sferycznego proszku miedzi w środku głównej roli jest zwiększenie siły wiązania pomiędzy stalową płytą i PTFE, oczywiście, w pracy również grać pewne łożysko i smarowanie.