Kompozytowe łożyska stają się kluczowych urządzeń ochrony smarowania

kompozytowe łożyska stają się kluczowych urządzeń ochrony smarowania
Ze względu na wymogi procesu produkcji, niektóre z kluczowych urządzeń przemysłowych i przedsiębiorstw górniczych w wyjątkowo trudnych warunkach do uruchomienia. Ze względu na ciężki sprzęt, wysoka temperatura otoczenia, kurz lub powietrze zawierające kwaśne gazy korozyjne CO, SO2, itp., smarowanie urządzeń przyniesie wiele problemów, tarcie i zużycie poważnych, do tej pory, większość krajowych przedsiębiorstw nadal korzystać z tradycyjnych oleju, Smar do smarowania i w rzeczywistości te przemysłowe i warunków wydobycia zostały poza olej, smar smarowanie zakres, podatne na kompozytowe łożyska i inne tarcia vice bites lub zabity, powodując poważne części zużycia i uszkodzenia, często prowadzi do awarii sprzętu
W celu utworzenia ciągłej pracy, oprócz oryginalnego wymagania dotyczące instalacji urządzeń wielu narzędzi naprawy, ale też dużo personelowi utrzymania ruchu. Surowo ograniczających wzrost produktywności, części zamienne i zużycie energii, stał się ważną przeszkodę w rozwoju produkcji. Przemysł samochodowy, produkcji cementu, petrochemicznego i innych przedsiębiorstw zaproponowały złożonych warunków specjalnych, materiału smarowego. W tym celu kompozytowe łożyska dla przedsiębiorstw, aby rozwiązać szczególne warunki smarowania problemy i przyniósł znaczące korzyści gospodarcze i społeczne.
Fabryka łożysk kompozytowych jest profesjonalne projektowanie, produkcja i sprzedaż kompozytowe łożyska powstających przedsiębiorstw, przedsiębiorstw kompozytowe łożyska zostałeś opierając się na technologii dojrzałe, zaawansowany sprzęt, doskonała technologia i metody testowania, aby Produkt nadaje się do różnych warunków, zgodnie z warunkami siebie smarowane łożysko kompozytowe, głównymi produktami są: Seria SF bezolejowe kompozytowe łożyska, serii JF podwójne metalowe łożysko kompozytowe, JDB serią ciągłych inkrustowane samosmarujące kompozytowe łożyska, FB brązowy kompozytowe łożyska, jest szeroko stosowany w przemyśle lokomotywa parowa, Inżynieria maszyny, maszyny, maszyn z tworzyw sztucznych, drukowanie i maszyny do pakowania, takich jak konieczność jazdy i nie można zatankować lub trudne do tworzenia filmu olejowego części.
kompozytowe łożyska są drobne części, tak w zakresie wymogów bardzo ostrożne. Nawet jeśli użycie wysokiej wydajności kompozytowe łożyska, jeśli niewłaściwe użycie, nie można osiągnąć pożądane wyniki i łatwo uszkodzić łożysko kompozytowe. W związku z tym użycie kompozytowe łożyska należy zwrócić uwagę następujące czynności:
Po pierwsze stosować się do kompozytowe łożyska i jego otoczenia czyste, nawet jeśli niewidocznego pyłu do kompozytowe łożyska, zwiększy kompozytowe łożyska zużycie, wibracji i hałasu.
Po drugie użycie urządzenia, bądź ostrożny i ostrożny, nie zezwala na silną wytłaczanie, nie pozwalają młotek trafić bezpośrednio kompozytowe łożyska, nie Zezwalaj na toczenia za pośrednictwem transmisji ciśnienia.
Po trzecie urządzenie odpowiednich i dokładnych narzędzi, spróbuj narzędzia specjalne, próbować wobec zapobiec korzystanie z tkaniny i krótkie włókna i tym podobne.
Po czwarte aby uniknąć korozji kompozytowe łożyska, bezpośrednio przez strony do podjęcia kompozytowe łożyska, aby zmyć ręce pot i pokryte wysokiej jakości olej mineralny i następnie zatrzymać operację, deszczowej i latem należy zwrócić szczególną uwagę na rdzy. Jednak w określonych warunkach eksploatacyjnych, kompozytowe łożyska można osiągnąć lepszą wydajność w obliczeniach tradycyjnego życia, zwłaszcza w świetle warunkach obciążenia. Te specjalne warunki eksploatacji podczas toczenia powierzchni (szyn i elementy toczne) są skutecznie oddzielone film płynnego oleju i zanieczyszczeń są mogą być uszkodzone. W rzeczywistości w idealnych warunkach możliwe jest tzw kompozyt trwałe trwałość łożyska.
5, życie kompozytowe łożyska, kompozytowe łożyska życia liczba obrotów (lub określonej prędkości pracy pod numerem godzin), definicja: w tym życiu kompozytowe łożyska, powinny być w każdym z jego kompozytowe łożyska pierścień lub walcowanie wstępne zmęczenie obrażenia (peeling lub wady). Ale zarówno w eksperymentach laboratoryjnych lub w zastosowaniach teoretycznych, widać wyraźnie w warunkach pracy pod wygląd samego kompozytowe łożyska, teoretycznej życia jest bardzo różne. Ponadto istnieje kilka różnych definicji kompozytowe łożyska "życia", z których jeden jest tzw "pracy życia", co oznacza, że kompozytowe łożyska przed szkody można dojechać przez teoretyczne życia jest spowodowane przez zużycie, uszkodzenia jest zwykle nie spowodowane przez zmęczenie, ale zużycie, korozję, uszczelnienia, uszkodzenia i innych przyczyn.