Łożysko kompozytowe Small Common Sense

łożysko kompozytowe mały zdrowy rozsądek
Łożyska kompozytowe to niedrogi, liniowy układ ruchu do współpracy z nieskończoną, miedzianą tuleją izolacyjną i cylindrycznymi wałami. Ponieważ kulka łożyska i wał były w punkcie styku, więc użycie małego obciążenia.

Kula jest obracana z minimalnym tarciem i osiąga się płynny ruch wysoce precyzyjnego łożyska bimetalicznego. Łożyska kompozytowe są szeroko stosowane w sprzęcie elektronicznym, maszynie do prób rozciągania i cyfrowym trójwymiarowym urządzeniu do pomiaru współrzędnych i innych precyzyjnych urządzeniach, a także wieloosiowych obrabiarkach, prasach, szlifierkach narzędzi, aktywnej maszynie do cięcia gazem, drukarkach, sortownikach kart, maszyna do pakowania żywności i inne części maszyn przesuwnych. The

Gładkie i tarcie. Nasmaruj kompozytowe łożyska kompozytowe z wewnętrznym napisem kompozytowym w oleju antykorozyjnym, jeśli olej jest gładki, najpierw za pomocą oleju lub roztworu organicznego, aby usunąć olej antykorozyjny, wysusz go na powietrzu, a następnie zwiększ smar. Zaleca się stosowanie smaru z mydłem litowym o lepkości znaku N0,2. Gładki olej Jeśli olej jest gładki, nie należy usuwać oleju antykorozyjnego, w zależności od zmiany temperatury można wybrać lepkość oleju o klasie lepkości ISO VG15-100. Nie jest dostarczany do oleju lub oleju z otworu olejowego na obudowie zewnętrznej. Ponieważ pierścień będzie odpadał z gładkiego oleju, olej nie nadaje się do nieporowatego z łożyskiem pierścieniowym. Współczynnik tarcia Współczynnik tarcia Współczynnik skala 0,001-0,004. Ponieważ strata energii spowodowana tarciem jest bardzo mała. Gdy prędkość jest mniejsza niż 60 m / min, efekt temperatury można zignorować. Siła tarcia może być uzyskana za pomocą następującego równania: F = ц. · P + fs F: tarcie (N) *: odporność uszczelnienia (2 ~ 5N) P: obciążenie zewnętrzne (N) ц: współczynnik tarcia. Z otworem łożyska i osią optyczną wykorzystania współpracy. Ogólnie rzecz biorąc, łożyska nie mogą być wstępnie obciążone, ale do łożyska można dodać dużą dokładność, lekkie obciążenie wstępne, ale ujemna średnica oficjalnej usługi nie powinna przekraczać danych z tabeli. Obudowa łożyska i wał współpracują z luzem łożyska.

Skrzynia łożyska.

Typ standardowy z pierścieniem sprężystym i skrzynką łożyskową urządzenia stacjonarnego kilku metod. W przypadku łożyskowania śrub pozycjonujących należy unikać deformacji płaszcza łożyska.
Łożyska kompozytowe kołnierzowe kołnierzowe, przy współpracy dokładności powierzchni otworu skrzyni łożyska powinny być dokładne.
Regulowane (małe otwarcie) łożyska i otwory łożyska na łożysku proste, można równomiernie w kierunku obciążenia wstępnego.
Duży typ otwarcia W przypadku zastosowania we współpracy z odpowiednim łożyskiem można również dopasować łożyska o dużym rozwarciu do szczeliny, a nawet dodać lekkie obciążenie wstępne.

Środki ostrożności podczas montażu W przypadku łożysk kompozytowych umieszczonych w obudowach łożyskowych, należy zastosować pracę pomocniczą, aby zapobiec bezpośredniemu uderzaniu powierzchni czołowych lub uszczelek. Łożyska powinny być stosowane równomiernie, a wraz z płytą amortyzującą łożyska kompozytowe muszą być wału i prowadzić linię środkową do linii prostej. Jeżeli wał jest przekrzywiony, kula może spaść, lub klatka może być odkształcona, a uszkodzenie łożyska kompozytowego może być równomiernie rozłożone na całym łożysku, zwłaszcza gdy otrzyma natychmiastowe obciążenie, dwa lub więcej łożysk. Łożyska kompozytowe nie akceptują obciążenia obrotowego lub mogą prowadzić do wypadków.