Wprowadzenie zespołu łożyska ślizgowego

Łożysko ślizgowe to rodzaj ślizgowego łożyska ślizgowego, które charakteryzuje się płynną pracą, niezawodnym hałasem i może wytrzymać duże obciążenia i duże obciążenia udarowe. W zależności od struktury można go podzielić na typ integralny, typ dzielony i typ podkładki.


(1) Montaż zintegrowanego łożyska ślizgowego

Zintegrowane łożyska ślizgowe, powszechnie znane jako tuleje, są również najprostszą formą łożysk ślizgowych. Są one montowane głównie poprzez wciskanie i wbijanie, a na specjalne okazje stosuje się pakowanie na gorąco. Większość tulei jest wykonana z miedzi lub żeliwa i zmontowana. Należy zachować ostrożność podczas montażu za pomocą drewnianych młotków lub młotków. Gdy tolerancja wymiaru wcisku jest duża, należy ją wcisnąć. Niezależnie od tego, czy jest wbijana, czy wciskana, należy zabezpieczyć ją przed przechyleniem. Po montażu rowek olejowy i otwór olejowy powinny znajdować się w wymaganym położeniu.


Łożyska odkształcone po montażu należy przyciąć otworami wewnętrznymi. Rozwiertaki mogą być używane do mniejszych rozmiarów, a skrobaki do większych rozmiarów. Jednocześnie należy zwrócić uwagę na kontrolę luzu między wałem a wałem w zakresie tolerancji. Aby zapobiec obracaniu się tulei wału podczas pracy, powierzchnia styku tulei wału i korpusu skrzyni jest wyposażona w kołek ustalający lub śrubę samojezdną. Ze względu na różną twardość obudowy i materiału tulei łatwo jest odchylić wiertło na stronę miękkiego materiału. Rozwiązanie: jedno polega na przebiciu twardego materiału próbką przed wierceniem, a drugim jest użycie krótkiego wiertła, aby zwiększyć wiertło. Sztywność wiertła podczas wykonywania otworów.

radial-spherical-plain-bearings-gec-xf-q53573484099

2) Montaż łożysk dzielonych


Łożyska dzielone, znane również jako łożyska dzielone, mają cechy prostej konstrukcji oraz łatwej regulacji i demontażu. Dwie płytki łożyskowe są umieszczane na okładzinach łożyskowych, a rozsądny odstęp jest regulowany za pomocą uszczelek na połączeniach.


① Montaż panewki i korpusu łożyska

Styk między górną i dolną płytką łożyskową a otworem w korpusie łożyska musi być dobry. Jeśli nie spełnia wymagań, użyj jako odniesienia otworu w korpusie łożyska grubościennego, zeskrob tylną część płytki łożyskowej, a stopnie na obu końcach płytki łożyskowej powinny znajdować się blisko dwóch końców korpusu łożyska. Płytka cienkościenna musi tylko sprawić, że powierzchnia środkowego segmentu płytki łożyskowej będzie wyższa niż powierzchnia środkowego segmentu korpusu łożyska o około 0,1 mm i nie trzeba jej zeskrobać.


② Tuleja łożyska jest zamontowana w korpusie łożyska

Żadne przesunięcie nie jest dozwolone ani w kierunku promieniowym, ani w kierunku osiowym. Stopnie na obu końcach płytki łożyskowej są zwykle używane do zatrzymania kołków pozycjonujących lub pozycjonujących.

IMG_5050_副本

③ Dopasowanie wału

Dzielone łożysko zazwyczaj wykorzystuje pasujący punkt szlifowania wału. Zasadniczo najpierw zeskrobuje się łożysko, a następnie łożysko. Aby poprawić wydajność, płytka łożyskowa i pokrywa nie są instalowane podczas zgarniania łożyska. Punkt styku dolnego łożyska jest zasadniczo. Gdy spełnia wymagania, górna tuleja łożyska i górna pokrywa są mocno dociskane, a po zeskrobaniu górnej płytki łożyskowej punkt styku dolnej płytki łożyskowej jest dalej korygowany. Stopień szczelności wału podczas skrobania można regulować zmieniając grubość uszczelki wraz ze wzrostem liczby skrobania. Po dokręceniu pokrywy łożyska wał może się swobodnie obracać bez widocznych szczelin, a punkt styku spełnia wymagania i skrobanie jest zakończone.


④ Pomiar luzu łożyskowego

Wielkość szczeliny łożyskowej można regulować za pomocą elementu dystansowego na środkowej powierzchni rozdzielającej lub można ją uzyskać przez bezpośrednie zeskrobanie tulei. Luz łożyskowy jest zwykle mierzony metodą tłoczenia ołowiu. Weź kilka kawałków ołowianego drutu o średnicy większej niż luz łożyska i umieść go na czopie i środkowej części powierzchniowej. Następnie dokręć nakrętkę, aby dokręcić środkową część powierzchni. Wyjmij spłaszczony ołowiany drut i zmierz grubość za pomocą mikrometru dla każdej sekcji. Na podstawie średniej grubości drutu prowadzącego można poznać luz łożyska.

IMG_3773_副本

Zasadniczo luz łożyska powinien wynosić 1,5 ‰ -2,5 ‰ (mm) średnicy wału. Przy większej średnicy przyjmowana jest mniejsza wartość luzu. Jeśli średnica wału wynosi 60 mm, luz łożyska powinien wynosić od 0,09 do 0,15 mm.