Samosmarujące łożyska ślizgowe przegubowe poprzeczne

Sferyczne łożysko ślizgowe to specjalny rodzaj łożyska ślizgowego, zwanego również sferycznym łożyskiem ślizgowym, którego konstrukcja jest prostsza od łożyska tocznego, składa się głównie z pierścienia wewnętrznego z zewnętrzną powierzchnią kulistą oraz pierścienia zewnętrznego z wewnętrzną powierzchnią kulistą, może wytrzymać duże obciążenia.W zależności od różnych typów i konstrukcji może przenosić obciążenie promieniowe, obciążenie osiowe lub połączone obciążenie promieniowe i osiowe.Dzięki materiałowi kompozytowemu umieszczonemu na zewnętrznej powierzchni kulistej pierścienia wewnętrznego, łożysko może wytwarzać własne -smarowanie podczas pracy. Jest zwykle używany do ruchu wahadłowego z małą prędkością i obrotu z małą prędkością, a także może być pochylany w pewnym zakresie kątowym. Gdy wałek nośny i otwór w obudowie wału mają dużą współśrodkowość, nadal mogą działać normalnie. Samosmarujące łożyska ślizgowe przegubowe są stosowane w takich gałęziach przemysłu, jak oszczędzanie wody i profesjonalne maszyny.

IMG_4301_副本

Temperatura robocza

Dopuszczalna temperatura pracy łożyska przegubowego jest określana głównie przez sparowane materiały pomiędzy powierzchniami ślizgowymi łożyska, zwłaszcza powierzchnią ślizgową z tworzywa sztucznego samosmarującego się łożyska przegubowego, a jego nośność zmniejszy się w wysokich temperaturach. Na przykład, gdy materiałem powierzchni ślizgowej smarującego łożyska ślizgowego przegubowego jest stal / stal, to dopuszczalna temperatura pracy zależy od dopuszczalnej temperatury pracy smaru. Jednak w przypadku wszystkich smarowanych i samosmarujących łożysk ślizgowych przegubowych można je stosować w zakresie temperatur od -30 ° C do + 80 ° C przy zachowaniu prawidłowej nośności.

IMG_4302_副本

Nachylenie

Kąt nachylenia łożyska sferycznego jest znacznie większy niż w przypadku ogólnie regulowanego łożyska tocznego i nadaje się do stosowania w częściach nośnych o małych wymaganiach dotyczących współosiowości. Kąt nachylenia łożyska przegubowego zmienia się w zależności od rozmiaru i typu konstrukcji łożyska, urządzenia uszczelniającego i formy wsporczej. Kąt nachylenia poprzecznych łożysk ślizgowych przegubowych wynosi 3 ° ~ 15 °

IMG_4303_副本

Instalacja

Podczas montażu serii sferycznych łożysk ślizgowych konieczne jest zwłaszcza zachowanie położenia powierzchni podziału pierścienia przypadkowego. Aby uniknąć bezpośredniego działania obciążenia na łupaną powierzchnię, konieczne jest utrzymanie łupanej powierzchni pod kątem prostym do kierunku zbieżności.

Smarowniczy

Gdy obciążenie i prędkość ruchu wahadłowego są małe, łożysko przegubowe zasilane olejem może pracować bez smarowania. Jednak ogólnie smar należy regularnie uzupełniać. Podczas wstępnej instalacji i eksploatacji zaleca się umiarkowane skrócenie cyklu smarowania.

Bezolejowe łożyska ślizgowe przegubowe mogą być używane bez smarowania. Jeśli jednak smar na bazie mydła litowego zostanie dodany przed rozpoczęciem pracy, żywotność łożyska przegubu wydłuży się jeszcze bardziej. Jeśli smar zostanie wtryśnięty w przestrzeń wokół łożyska, łożysko przegubu będzie skuteczniej zapobiegać przedostawaniu się kurzu i obcych

IMG_4370_副本