Łożyska ślizgowe można podzielić na kategorie według różnych czynników

Istnieje wiele rodzajów łożysk ślizgowych:

1. Zgodnie z kierunkiem obciążenia można podzielić na promieniowe (centralne) łożyska ślizgowe i wzdłużne (osiowe) łożyska ślizgowe.

2. W zależności od rodzaju środka smarnego można go podzielić na łożyska smarowane olejem, łożyska smarowane smarem, łożyska smarowane wodą, łożyska gazowe, łożyska smarowane na stałe, łożyska cieczy magnetycznej i łożyska elektromagnetyczne.

3. Zgodnie z grubością filmu smarowego można go podzielić na dwa typy: łożyska smarowane cienką warstwą i łożyska smarowane grubą warstwą.

4. Zgodnie z materiałem łożyskowym, można go podzielić na łożysko z brązu, łożysko żeliwne, łożysko z tworzywa sztucznego, łożysko klejnotowe, łożysko metalurgii proszków, łożysko samosmarujące i łożysko olejowe.

5. Zgodnie z konstrukcją łożyska można podzielić na okrągłe łożysko, łożysko eliptyczne, trzy łożyska listwy olejowej, stopniowe łożysko powierzchniowe, łożysko uchylne i łożysko foliowe.

Płaszcz łożyskowy podzielony jest na typ podzielony i strukturę monolityczną. W celu polepszenia właściwości ciernych powierzchni nośnej, jedna lub dwie warstwy materiału przeciwciernego są często odlewane na powierzchni o wewnętrznej średnicy, zwykle określanej jako podszewka łożyska, tak że łożysko ma łożysko bimetaliczne i trzy łożysko metalowe.

Tuleja łożyska lub okładzina łożyska są ważną częścią łożyska ślizgowego, a materiał tulei łożyskowej i okładziny łożyska jest zbiorczo nazywany materiałem łożyskowym. Ponieważ tuleja łożyska lub tuleja łożyska są w bezpośrednim kontakcie z czopem, część czopowa jest zasadniczo odporna na zużycie, więc główny tryb awaryjny tulei łożyska jest zużyty.

Zużycie tulei łożyskowej jest bezpośrednio związane z materiałem czopa, materiałem panewki łożyska, smarem i stanem smarowania. Wybór materiału łożyska powinien uwzględniać te czynniki, aby poprawić żywotność i wydajność pracy łożyska ślizgowego.