Stalowe tuleje Jak naprawić i konserwować

tuleja stalowa, jak naprawić i konserwować
tuleja stalowa ma zalety anty-zmęczeniowe i przeciwstarzeniowe. Obecnie ma szeroki zakres zastosowań dla suwaków bezolejowych. Stosowany jest głównie w przemyśle maszynowym. Najczęstszym jest przemysł samochodowy i motocyklowy. tuleja stalowa należy do części i elementów pojazdu
tuleja stalowa może spowolnić obramowanie i korpus prędkości drgań pierścienia ustalającego z kulki na bazie miedzi. tuleja stalowa w procesie użytkowania samochodu jest wrażliwa, dlatego zwykle używamy tego procesu, aby wykonać konserwację i konserwację, pierwszym jest zrozumienie, jak wykrywać stalowe tuleje, czy występuje problem.
Po pierwsze, możesz użyć samochodu do testowania, takiego jak szukanie samosmarującej się tulei kompozytowej, bezpiecznej, nie ma żadnej powierzchni, zdejmij zderzak, a następnie zwolnij ręce, jeśli samochód pojawi się dwa lub trzy razy, to nie pokazuje problem.
Po drugie, gdy samochód powoli czas jazdy, nagle na hamowanie awaryjne, jeśli samochód jest bardzo potężny wstrząs, to wspomniane stalowe tuleje lub problemy z amortyzatorem, i trzeba sprawdzić, czy złe.
Po trzecie, możesz sprawdzić, czy wyciek oleju ze stalowej tulei, jeśli jest, może być luźnymi nakrętkami, trzeba go wyregulować.
Po czwarte, wybierz bardziej wyboistą drogę ponad dziesięć kilometrów jazdy, a następnie zatrzymaj się, dotknij stalowej tulei, czy ciepło, jak gorąco, że stalowa tuleja nie ma pracy, jest problem.
Po piąte, zwykle do regularnego wykrywania stalowej tulei i stalowej tulei w pobliżu części luźnych, czy to deformacji i tak dalej. Jeśli pojawi się problem, należy go na czas wyhaftować lub wpłynąć na korzystanie z samochodów lub motocykli, zmniejszając tym samym żywotność samochodu.
Części tulei stalowych są jedną z typowych części często spotykanych w maszynach. Tuleja prowadząca formy jest używana głównie do podtrzymywania części przekładni, momentu obrotowego skrzyni biegów i przenoszenia obciążenia. części tulei stalowych są częściami obrotowymi, których długość jest większa niż średnica, zwykle przez współśrodkowy wał zewnętrznej powierzchni cylindrycznej, powierzchnię stożkową, otwór i gwint oraz odpowiedni koniec kompozycji. W zależności od kształtu konstrukcji stalową część tulei można podzielić na oś optyczną, wał schodkowy, wał drążony i wał korbowy. Oś wału jest mniejsza niż 5, nazywana osią mniejszą, więcej niż 20 nazywana jest smukłym wałem, a większość wału znajduje się między nimi. Wspornik łożyska wału, z łożyskiem z odcinkiem wału zwanym czopem. Czop jest podstawą montażową szybu, a ich precyzyjne tuleje i jakość powierzchni są na ogół wymagane, a ich wymagania techniczne są zasadniczo oparte na głównych funkcjach szybu i warunkach pracy.
Główne wymagania są następujące:
za. dokładność wymiarowa niż średnia wielkość części o wysokiej dokładności. stalowe części tulejowe zapewniają dokładność najwyższych wymagań dla IT5 ~ IT7; z dokładnością wymiarów czasopisma wymagania mogą być niższe dla IT6 ~ IT9.
b. wysoka dokładność kształtu.
do. Wysoka dokładność położenia, ogólna oś bicia promieniowego od 0,01 do 0,03, wał o wysokiej precyzji wynosi 0,001 ~ 0,005.
re. Chropowatość powierzchni jest wyższa niż w przypadku zwykłych części. Chropowatość powierzchni Ra czopa łożyska i ważnej powierzchni wynosi często 0,1 ~ 0,8 m, a chropowatość powierzchni Ra czopa i powierzchni wtórnej wynosi 0,8 ~ 3,2um.
Części stalowych tulei często używane są materiały: stal 45, stal stopowa 40Cr, stal łożyskowa GCr15 i stal sprężynowa 65Mn, 20CrMoTi, 20Mn2B, 20Cr i tak dalej. części z tuleją stalową Najczęściej stosowanymi półfabrykatami są pręty i odkuwki, z tylko dużymi lub strukturalnie złożonymi wałami, które są odlewane, gdy jakość jest dozwolona. Jako półfabrykat po kuciu może sprawić, że metal w tkance włóknistej wzdłuż powierzchni równomiernie się rozprowadzi, może uzyskać wyższą wytrzymałość na rozciąganie, zginanie i skręcanie. Tak więc oprócz osi optycznej, różnica średnicy między stopniami wału może być wykorzystana do walcowania na gorąco lub prętów ciągnionych na zimno, a najistotniejsze osie są zwykle używane do kucia. Półfabrykaty stalowych części tulei również muszą być poddane obróbce cieplnej.