Naucz Cię, jak oceniać jakość łożyska bez oleju

Naucz Cię, jak ocenić jakość bezołowiowego łożyska
bezołowiowe zewnętrzne opakowanie jest czyste
W normalnych warunkach fabryka jest marką łożyska bezdętkowego, ma własną konstrukcję i konstrukcję zewnętrznego opakowania i aranżuje warunki produkcji fabryki do produkcji, więc opakowanie od linii do bloków koloru jest bardzo jasne, jednoznaczne, Niektóre z markowych akcesoriów SKF mają również unikalny design, specjalnie zaprojektowany w celu ochrony ich własności intelektualnej.
bezołowiowe łożysko na stalowej plombie jest czyste
W bezołowiowym korpusie łożyska będą drukowane na markach, etykietach i tak dalej. Czcionka jest bardzo mała, ale większość produktów jest wytwarzana przy użyciu technologii stam-ping, ale także przed obróbką cieplną przed słowem nacisku, więc czcionka jest mała, ale wklęsła, głęboka, bardzo wyraźna. Podrobiona czcionka produktu jest nie tylko zamazana, ponieważ technologia drukowania jest szorstka, czcionka unosi się na powierzchni, a niektóre z łatwością można wymazać ręcznie.
Łożysko olejowe bez łożyska olejowego
Lewa ręka trzyma bezdętkowe łożysko z wewnętrznym rękawem, prawa ręka rzuca kurtką, aby się obracała, słuchaj, czy jest hałas. Ponieważ większość warunków produkcji podrobionych produktów, całkowicie ręcznych, w procesie produkcyjnym będzie nieuchronnie mieszać się z klasą zanieczyszczeń w piasku, ukrytych w korpusie łożyskowym, więc kiedy obrót zostanie wydany hałas. Jest to największa różnica między ścisłą implementacją standardów produkcyjnych a działaniem maszyny.
Czy bezołowiowa powierzchnia nośna ma mętne ślady oleju
To powinno zwrócić szczególną uwagę przy zakupie łożyska bezołowiowego. Ponieważ obecna domowa technologia antykorozyjna nie jest szczególnie domowa, tak antyrdzewna obróbka korpusu łożyska jest łatwa do pozostawienia grubych śladów oleju, dostanie się w ręce lepkiego, a obce oryginalne łożyska SKF prawie nie widzą antygenu - Ślady rdzy oleju, to dotyka specjalnej troski ekspertów, że bezbolesny zapach łożyska ma smak, z pewnością pod rdzawym olejem, po prostu go nie widzę.
beznabłowy skos łożyska jest jednolity Tak zwana beznabowa skośna płaszczyzna, czyli przecięcie poziome i pionowe, podrobione bezołowiowe łożysko ze względu na ograniczenia technologii produkcji, w tych zakątkach usuwania niesatysfakcjonujące.
Zastosowanie bezołowiowego łożyska w bezołowiowych łożyskach różnych urządzeń mechanicznych, przyrządów i innych wymagań rynkowych coraz bardziej rygorystycznych wymagań dotyczących wydajności dla łożyska bezołowiowego, wydajność jest również coraz bardziej zróżnicowana. Aby móc wybierać spośród dużej liczby struktur, rozmiarów, wybrać najbardziej odpowiednie łożyska, z różnych kątów należy się uczyć. W wyborze łożysk, ogólnie rzecz biorąc, należy wziąć pod uwagę oś układu łożyskowego, instalację, usunięcie trudności, dopuszczalną przestrzeń, wielkość i łożyskowanie na rynku itp., Ogólnie określając konstrukcję nośną. Po drugie, podczas porównywania użycia łożyska o różnej trwałości mechanicznej i posiadającego różne granice wytrzymałości przy ustalaniu wielkości łożyska. Przy doborze łożysk należy brać pod uwagę tylko trwałość zmęczeniową łożyska, tłuszcz pochodzący z procesu starzenia się smaru, zużycie, hałas itp. Również należy dokładnie zbadać. Ponadto, zgodnie z różnymi celami, należy wybrać precyzję, luz, strukturę klatki, smar itd., Specjalnie zaprojektowane łożyska. Jednak wybór łożysk, a nie pewna kolejność, zasady, priorytet należy wziąć pod uwagę, że bezołowiowe łożyska wymagają warunków, wydajności, najistotniejszych spraw, szczególnie praktycznych.
bezdrzewne łożysko w pracy, aby umożliwić delikatne działanie dźwięku, jeśli dźwięk jest zbyt duży lub nie ma nienormalnego hałasu lub uderzenia, a następnie bez łożyska awarii.
nierównomierny hałas łożyska jest bardziej złożony, jednym jest łożysko, a pierścień zewnętrzny z zużyciem powierzchni. W wyniku tego zużycia, uszkodzenie łożyska i powłoki, łożyska i wału w związku, w wyniku odchylenia osi od prawidłowego położenia wału przy wysokiej prędkości ruch nieprawidłowego dźwięku. Kiedy zmęczenie łożyska, powierzchnia metalu oderwanego, ale również luz promieniowy łożyska, zwiększył nienormalny dźwięk. Ponadto smarowanie łożysk INA jest niewystarczające, powstaje tarcie suche, a łożysko jest zepsute, co powoduje nienormalny dźwięk. bezluzowe łożyska noszone luźno, klatka luźne uszkodzenia, będzie wytwarzać nienormalny dźwięk.