Hałas łożyska kompozytowego jest zmniejszony

Hałas kompozytowej klatki łożyska jest zmniejszony
Plastikowa klatka jest powszechnie stosowana w łożyskach kulkowych zwykłych, w kompozytowych typach klatek łożyskowych jest wiele, stal, mosiądz, nylon 66, koks itp., Aby zmniejszyć tarcie między korpusem a klatką, aby zmniejszyć hałas. W przypadku awarii smarowania łożysk klatka może nadal podróżować jako smar 200 km lub więcej, aby zmniejszyć współczynnik wypadków.
Wraz z rozwojem zmęczenia, stopniowe pojawianie się prędkości drgań i przemieszczeń wzrasta, co wskazuje, że uszkodzenie zespolonego zmęczenia łożyska, szczególnie w przypadku badania łożysk, należy zwrócić szczególną uwagę na to, czy wartość drgań niestabilnego wychylenia, taka jak huśtawka, wskazuje tam nie ma niestabilności sygnału wibracyjnego, przyspieszenie jest również duże, zwłaszcza prędkość w tym samym czasie wzrasta, najprawdopodobniej niosąc ze sobą "niepowodzenia odtwarzania".
W przypadku nowego wyposażenia, kontroli i akceptacji, chociaż drgania są bardzo małe, ale również zgodne z normami krajowymi, ale w częściach łożyskowych o małym stopniu zjawiska drgań, z wyłączeniem łożyska kompozytowego z problemem, najprawdopodobniej geometria łożyska problemy, eliptyczne położenie długiej osi, może być spowodowane luką spowodowaną natychmiastowym zablokowaniem elementu tocznego, dalszym toczeniem się korpusu, aby kontynuować ściskanie, tak, że korpus toczenia w celu wytworzenia tarcia ślizgowego, każdy element toczny pojawi się w tarciu ślizgowym , w wyniku czego pojawia się niestabilny sygnał.
Szczególną uwagę należy zwrócić na to, aby podczas kontroli łożysk tocznych nie ignorować zmian wartości przyspieszenia łożyska. Przyspieszenie jest w stanie lepiej przewidzieć wczesną awarię łożysk tocznych.
Łożysko kompozytowe jest łożyskiem, które można swobodnie obrócić na obiekcie i zablokować na innym obiekcie. Jest on wykonany z wewnętrznego pierścienia, zewnętrznego pierścienia, wałka, pierścienia ustalającego, kołka, sprężyny itp. Zewnętrzna powierzchnia koła jest rozmieszczona z wieloma równomiernie rozmieszczonymi klinowymi powierzchniami mocującymi do ładowania rolki. Kiedy pierścień wewnętrzny znajduje się w obrotach do przodu, rolka obraca się na płaszczyźnie klina i działa jako podpora; Inwersja, rolka jest zaklinowana, a górna część pierścienia zewnętrznego jest samoblokująca i działa jak obrót w jedną stronę.
Ze względu na jego szerokie zastosowanie w maszynach włókienniczych, maszynach drukarskich, przemyśle motoryzacyjnym, sprzęcie AGD, wykrywaczu pieniędzy i innych branżach, a zatem szerokie perspektywy? kompozytowy pierścień wewnętrzny łożyska względna płaszczyzna klinowa na środku symetrii otworu jest bezpośrednio związana z wykorzystaniem wydajności produktu? Dokładność operacji i niezawodność, więc względna płaszczyzna klina na środku symetrii otworu jest ważnym wskaźnikiem przetwarzania produktu? Ponieważ wewnętrzna konstrukcja łożyska kompozytowego jest wyjątkowa, nie ma żadnego specjalnego domowego sprzętu badawczego, który można zmierzyć bezpośrednio w miejscu produkcji, ogólne Aby zapewnić postęp w rozwoju produktu i zapewnić jakość produktów, musimy zaprojektować nowy sprzęt do wykrywania , dokładne w miejscu produkcji, aby ułatwić pomiar złożonego wewnętrznego pierścienia łożyska. Symetria środka względnej płaszczyzny klinowej.
kompozytowe łożyska w średnicy wału i niosące bieżący proces, zmniejszając średnicę wału i błąd obróbki łożyska, błąd współosiowości, wartości parametrów chropowatości powierzchni, dzięki czemu kontakt jest równomierny, co zmniejsza tarcie, szybkość zużycia.
Podczas badania zalet stali chromowej i stali nierdzewnej jako kompozytowych materiałów łożyskowych okazuje się, że są one nie tylko odporne na rdzę. Stal chromowa jest najczęstszym kompozytowym materiałem łożyskowym. Jest trudniejszy niż stal nierdzewna, więc żywotność jest dłuższa. Jednak w wyższych temperaturach jego działanie nie jest zbyt dobre.
W wysokiej temperaturze 120C będzie to ogromne odkształcenie, zmniejszenie obciążenia. Może tolerować wysoką temperaturę 150 ° C, ale natychmiastowa temperatura 150 ° C lub wyższa skróci żywotność kompozytowego łożyska. Obróbka cieplna może sprawić, że kompozytowe łożysko wytrzyma wysoką temperaturę 170C.
Najbardziej popularna stal nierdzewna 440 na łożyska kompozytowe, jest wystarczająco twarda i trudna do załadowania (20% mniejsza niż stal mosiężna), ale może rdzewieć, może wytrzymać chwilową wysoką temperaturę 250C i ciągłą wysoką temperaturę 300C. Często uważamy, że cała stal nierdzewna nie jest magnetyczna, stal nierdzewna 440 jest magnetyczna, nie jest całkowicie rdza, ale efekt soli, kwasu i alkaliów. Odporność na rdzę 316 jest bardzo dobra, nie magnetyczna, ale stosunkowo miękka, więc ładunek jest mały, ponieważ nie jest mocny, więc dokładność łożyska kompozytowego 316 nie jest wysoka, czuć się szorstko.