Analiza typu łożyska bimetalicznego

Analiza typu łożyska bimetalicznego

Łożysko bimetaliczne było częścią bimetalicznego łożyska i styku wału, bardzo gładkie, zwykłe brązowe, odporne na ścieranie materiały odporne na zużycie, takie jak w szczególnych okolicznościach, mogą być wykonane z drewna, tworzywa sztucznego lub gumy. Znany również jako "tuleja", kształt jest półcylindryczną powierzchnią.

Istnieje wiele rodzajów łożysk bimetalicznych:

Kierunek obciążenia można podzielić na dwa typy: łożysko promieniowe (dośrodkowe) i osiowe łożysko bimetalowe.

Rodzaj środka smarnego można podzielić na łożysko smarowe, smarowanie smarem plastycznym, łożysko smarowane wodą, łożysko gazowe, łożysko stałego smarowania, łożysko magnetyczne i łożysko elektromagnetyczne 7.

Grubość filmu smarującego można podzielić na łożysko do smarowania cienkowarstwowego i łożysko o grubej warstwie.

Materiał łożyska można podzielić na łożysko z brązu, łożysko żeliwne, łożysko z tworzywa sztucznego, łożysko klejnotowe, łożysko metalurgii proszków, łożysko samosmarujące i łożysko olejowe.

Konstrukcję łożyska można podzielić na łożysko okrągłe, łożysko eliptyczne, łożysko trzpienia olejowego, łożysko krokowe, łożysko uchylne i łożysko foliowe.

Łożyska, które działają pod wpływem tarcia tocznego. Łożysko toczne jest łatwe w utrzymaniu, niezawodnej pracy, dobrej wydajności rozruchowej i dużej nośności przy średniej prędkości. W porównaniu z łożyskiem bimetalnym, promieniowy wymiar łożyska tocznego jest większy, mniej tłumi drgania, niska żywotność i głośny hałas. Łożysko dośrodkowe (głównie nośna siła promieniowa) w łożysku tocznym składa się zwykle z pierścienia wewnętrznego, pierścienia zewnętrznego, elementu tocznego i korpusu tocznego. Pierścień wewnętrzny jest szczelnie zamontowany na szyjce wału i obrócony wałkiem, a pierścień zewnętrzny jest osadzony w otworze łożyska. Wewnętrzne koło wewnętrznego koła i wewnętrzny okrąg wewnętrznego koła są zrolowane. Kiedy kręgi wewnętrzne i zewnętrzne są względnie obrócone, korpus toczny toczy się w pierścieniu zewnętrznym, który jest oddzielony od klatki, aby uniknąć tarcia. Łożysko oporowe dzieli się na dwie części: zwarty pierścień i pętlę. Ciasny pierścień i tuleja są szczelne, a pierścień jest podparty na gnieździe łożyska. Pierścień i korpus toczny są zwykle wykonane ze stali łożyska tocznego o wysokiej wytrzymałości i odporności na zużycie. Twardość powierzchni po hartowaniu powinna osiągnąć HRC 60 ~ 65. Można ją również wykonać za pomocą stopu miedzi lub tworzywa sztucznego itp.

1 ręczny olej smarowy z łożyskiem bimetalowym

Jest to najbardziej prymitywna metoda dostarczania oleju do olejarki, gdy stwierdzono, że olej smarny łożysk bimetalowych jest niewystarczający. Ta metoda jest trudna do utrzymania pewnej ilości oleju i bardzo niebezpieczne jest zapomnieć zatankować z powodu zaniedbania. Zwykle używa się go tylko do lekkich, wolnoobrotowych lub przerywanych ruchów. Lepiej jest założyć kapturek przeciwpyłowy lub zawór kulowy na otwór do napełniania i użyć filcu z wełny, bawełny i wełny jako urządzenia filtracyjnego.

2 smarowanie kroplowe

Z pojemnika przez otwór, igłę, zawór i tak dalej jest olej smarujący, najbardziej klasyczny jest kubek olejowy. Ilość oleju opadającego różni się znacznie w zależności od lepkości oleju, luzu łożyska i pozycji otworu dostarczania oleju. Obciążenie lekkie i łożysko środkowe używane do prędkości obrotowych mniejszych niż 4 ~ 5 m / s.

3-ringowe smarowanie

Można go używać tylko do smarowania osi poziomej. Olej z basenu olejowego jest doprowadzany do łożyska za pomocą pierścienia, który jest zamontowany na wale i może być obracany. Odpowiedni do łożysk o średniej i dużej prędkości, o osiowej średnicy większej niż 50 mm. Łożysko bimetalowe Pierścień olejowy najlepiej jest bez szwu, a jego stosunek średnicy jest mniejszy niż 2, można użyć tylko jednego pierścienia olejowego, w przeciwnym razie wymagane są dwa pierścienie olejowe.

Smarowanie 4-knot

Działanie kapilarne i efekt odsysania ciągu olejowego są wykorzystywane do kierowania oleju smarnego w misce olejowej do łożyska, łożyska bimetalicznego, które są używane do lekkiego obciążenia i środkowego łożyska o prędkości obwodowej mniejszej niż 4 ~ 5 m / s. Ciąg olejowy ma również efekt filtracji.

5 smarowanie packi olejowej

Stosując kapilarne działanie poduszki olejowej, olej w zbiorniku oleju jest nakładany na powierzchnię osiową. Ta metoda może utrzymać powierzchnię cierną w czystości, ale kurz może również zatykać pory i powodować niedobór oleju. Poduszka olejowa smaruje tylko 1/20 oleju smarowego.

6 smarowanie kąpieli olejowej łożyska bimetalicznego

Zanurz część łożyska w smarze w smarze. Metoda ta jest często stosowana do łożysk wzdłużnych wału, ale nie do łożysk wału poziomego.

7 łożysko rozbryzgowane łożyska bimetalowe

Łożysko zasilające olej smarowy, które jest rozbryzgowane obrotowo w zbiorniku, odpowiednie dla łożyska o dużej prędkości.

8 smarowania natryskowego

Smar rozpylania oleju smarowego na powierzchni ciernej jest odpowiedni dla łożysk o dużej prędkości.

Smarowanie zasilania ciśnieniowego

Poprzez smarowanie ciśnienia pompy oleju do łożyska bimetalowego, popłynie z recyklingu oleju smarowego łożyska do puli oleju, aby użyć cyklu, jest największym olejem i najbardziej stabilnym sposobem smarowania, nadaje się do dużych prędkości i przeciążenia, ważne łożysko bimetaliczne.