Typ pokrywy końca łożyska

Pokrywy łożysk można podzielić na dwa typy: samouszczelniające i zewnętrzne. Tak zwane samouszczelnienie łożyska to samo łożysko w urządzeniu o właściwościach uszczelniających. Takich jak łożysko z osłoną przeciwpyłową, pierścieniem uszczelniającym itp.


Charakterystyka małej przestrzeni, łatwa w montażu i demontażu, niski koszt

微信图片_20200326143232_副本

Łożysko plus urządzenie do uszczelniania, polega na montażu pokrywy końcowej i innej produkcji wewnętrznej z różnymi działaniami urządzenia uszczelniającego. Zapieczętowane i podzielone na bezkontaktowe i kontaktowe dwa:

1. uszczelnienie bezstykowe

Uszczelnienie bezstykowe to uszczelnienie, a jego ruchy względne części nie stykają się i mają odpowiedni luz uszczelnienia.Ta forma uszczelnienia, w pracy prawie bez ciepła tarcia, bez zużycia, szczególnie nadaje się do dużych prędkości i dużych okazje temperaturowe. Uszczelnienia bezstykowe są powszechnie stosowane w różnych konstrukcjach, takich jak szczelina, labirynt i uszczelka, które są używane w różnych sytuacjach. Luz bezkontaktowy uszczelnienia powinien być jak najmniejszy.

微信图片_20200326143241_副本

2. uszczelka stykowa

Uszczelnienie stykowe to uszczelnienie, które styka się z ruchomymi częściami i nie ma luzu. Ze względu na bezpośredni kontakt między uszczelnieniem a współpracującymi częściami, tarcie w pracy jest większe, ciepło jest również duże, łatwo powoduje słabe smarowanie, powierzchnia styku jest łatwa do zużycia, co powoduje efekt uszczelnienia i spadek wydajności.

Dlatego nadaje się tylko do warunków pracy o średniej i niskiej prędkości. Uszczelnienie stykowe Powszechnie używane uszczelnienie filcowe, uszczelnienie kielichowe i inne formy strukturalne, używane w różnych sytuacjach. Zgodnie z wymaganiami stanu pracy łożyska i środowiska pracy dla stopnia uszczelnienia, w projektowaniu inżynieryjnym często stosuje się różne formy uszczelnienia, aby uzyskać lepszy efekt uszczelnienia.

微信图片_20200326143245_副本

Przy wyborze uszczelnienia łożyska należy wziąć pod uwagę następujące główne czynniki:


1. Smary i rodzaje łożysk (smary i oleje smarowe);


2. Środowisko pracy łożyska i zajmowana przestrzeń;


3. Zalety konstrukcji wsporczej wału, umożliwiające odchylenie kątowe;


4. Prędkość obwodowa powierzchni uszczelniającej;


5. Temperatura robocza łożyska;


6. Koszt wytworzenia.

微信图片_20200326143248_副本