W jakich warunkach środowiskowych orzechy miedzi rdzewieją

W przemyśle przetwórstwa miedzianych części samochodowych zapotrzebowanie na nakrętki miedziane jest bardzo duże, dlatego obróbka nakrętek miedzianych jest najbardziej znana. Uważam, że pierwszą reakcją, którą wiele osób słyszy, kiedy miedziane nakrętki rdzewieją, jest GG: Copper Rusty, rdza to nie miedź, może to być problem z jakością miedzi. GG: W opinii wydawcy części znormalizowanych o wysokiej wytrzymałości, w rzeczywistości jest to nasz brak pewnego zrozumienia miedzi, miedź również rdzewieje w pewnych warunkach, jak w następujących sytuacjach:

Ⅰ W zanieczyszczonym powietrzu (na przykład w atmosferze zawierającej wiele siarczków, tlenków węgla i tlenków azotu) skondensowana woda tworzy ciekłe plamy kwasu siarkowego, azotowego i octowego, powodując korozję chemiczną.

Ⅱ Powierzchnia orzecha miedzianego zawiera kwasy, zasady i sole (takie jak woda alkaliczna i woda wapienna rozpryskująca się na dekoracyjnej ścianie), powodując miejscową korozję.

Ⅲ Sok z materii organicznej (taki jak melon i warzywa, zupa z makaronem, plwocina itp.) Przywiera do zewnętrznej części części samochodu. Pod wpływem wody i tlenu tworzy kwas organiczny, który będzie powodował korozję powierzchni metalu przez długi czas.

Ⅳ Na powierzchni nakrętki miedzianej znajdują się osady zawierające kurz lub inne cząsteczki metalu zawierające inne elementy metalowe. W wilgotnym powietrzu kondensat między osadami a miedzią łączy je w mikro baterię, która inicjuje reakcję elektrochemiczną. Folia ochronna jest uszkodzona, co nazywa się korozją elektrochemiczną.

Wielkość odporności korozyjnej obróbki miedzianych części samochodowych nie jest zardzewiała, co zmienia się wraz ze składem chemicznym samej stali, stanem wzajemnym, warunkami pracy i rodzajem medium środowiskowego. Dlatego na wczesnym etapie produkcji powinniśmy kontrolować korozję i rdzę nakrętek miedzianych oraz zwracać uwagę na konserwację i środowisko aplikacji produktów, aby zapobiec stratom spowodowanym rdzą nakrętek.