Praca w kompozytowym łożysku uwagi

Praca w kompozytowym łożysku nuty
Coraz poważniejsze staje się spojrzenie na sytuację maszyny podczas pracy i przygotowanie pełnego widoku maszyny, z naciskiem na łożysko kompozytowe, ponieważ jest to najważniejsza część obrotowa wszystkich maszyn. Monitorowanie stanu jest główną częścią zapobiegania Łożyska kompozytowe przed olejem bez oleju są badane pod kątem uszkodzenia łożyska kompozytowego, aby uniknąć przestoju sprzętu podczas konserwacji bez programu z powodu uszkodzenia kompozytowego łożyska.
W takim przypadku operator maszyny przesuwającej łożysko kompozytowe lub inżynier ds. Konserwacji musi być bardzo wyczulony na "sygnał błędu" łożyska kompozytowego, taki jak hałas, hałas itp. Temperatura i drgania. "Słuchanie", "dotykanie" i "śledztwo" to trzy główne elementy.
dotknąć
Wysoka temperatura często wskazuje, że kompozytowe łożysko jest już w nienormalnym stanie i że wysoka temperatura jest również szkodliwa dla środka wygładzającego w wale. Przegrzewanie kompozytowego łożyska można przypisać wygładzaniu łożyska kompozytowego. Jeśli łożysko kompozytowe działa przez dłuższy czas w temperaturze wyższej niż 125 stopni Celsjusza, doprowadzi do powstania kompozytowego łożyska o wysokiej temperaturze: gładki brak lub nadmiernie gładki, gładki środek bogaty w magazyny, obciążenie jest za duże, kompozytowe uszkodzenie łożyska, brak miejsca i uszczelnienie olejowe konfliktu o wysokiej temperaturze i tak dalej.
Konieczne jest zatem ciągłe monitorowanie temperatury łożyska kompozytowego, niezależnie od tego, czy chodzi o pomiar samego łożyska kompozytowego, czy innych głównych części. Jeśli warunki pracy nie ulegną zmianie, wszelkie zmiany temperatury mogą wskazywać na wystąpienie usterki.
Moment złożonej temperatury łożyska można zmierzyć za pomocą termometru, aby dokładnie zmierzyć temperaturę łożyska kompozytowego i wyświetlić w stopniach Celsjusza.
Główne kompozytowe łożysko, co oznacza, że gdy zostanie uszkodzone, będzie stanowiło przestój urządzenia, dlatego ten rodzaj kompozytowego łożyska powinien być zainstalowany najlepszym czujnikiem temperatury.
W normalnych warunkach łożysko kompozytowe w stanie gładkim lub gładkim po naturalnej temperaturze wzrośnie i będzie trwać przez jeden lub dwa dni.
Zauważony
Jeśli kompozytowe łożyska są wyjątkowo gładkie i dokładne, usuwają zanieczyszczenia i wilgoć, co wskazuje, że uszczelnienie olejowe nie powinno się zużywać. Najlepiej jednak w otwartej kompozytowej skrzyni łożyskowej, aby wizualnie zobaczyć kompozytowe łożysko i regularnie sprawdzać uszczelnienie olejowe. Łożyska są uszczelnione na łożysku, aby zapewnić, że są wystarczające, aby zapobiec przedostaniu się gorących płynów lub korozyjnych cieczy lub gazów do łożyska kompozytowego wzdłuż osi. Pierścień ustalający i uszczelnienia labiryntowe powinny być pokryte smarem, aby zapewnić maksymalną konserwację.
Oprócz unikania magazynków w łożysku kompozytowym, drugą funkcją jest utrzymywanie gładkiego środka w kompozytowej skrzyni łożyska. Uszczelnienie olejem, jeśli wyciek oleju natychmiast ujrzy, że uszczelka olejowa nie jest uszkodzona, a korek oleju luźny. {HotTag} oil Wygląd kompozytowego łożyska może również wynikać z luźnego lub z powodu gładkiego wzrostu składu środka mieszającego i pojawienia się wycieku oleju i oleju. Zobacz aktywny, sprawny system, aby zapewnić dokładne zwiększenie ilości gładkości środka nie jest przebarwieniem lub czernią. Jeśli istnieje taka reprezentacja, ogólnie pokazuje, że środek wygładzający jest bogaty w czasopisma.
słuchać
Powszechną praktyką jest wykorzystywanie aparatu słuchowego do identyfikowania nieprawidłowości, takich jak użycie stetoskopów elektronicznych, aby zobaczyć, jak nienormalny hałas danej części jest odczuwany przez operatora. Łożyska kompozytowe są uznawane za niskie, jeśli znajdują się w doskonałych warunkach pracy. Jeśli zadeklarujesz ostry syczący dźwięk, skrzypiący dźwięk i inne nieregularne dźwięki, generalnie pokazuje to, że kompozytowe łożysko znajduje się w złym stanie.
Ostry dźwięk skrzypienia może być spowodowany niewłaściwym płynnym formowaniem. Nieodpowiednie złożone przestrzenie łożyska mogą również tworzyć metaliczny dźwięk. Wgniecenia na złożonym pierścieniu łożyska zewnętrznego powodują drgania i tworzą gładki i ostry dźwięk. Szumowi towarzyszyć będzie nierównomierność prędkości złożonego łożyska. Jeśli występuje nieregularny hałas, oznacza to, że rolka może zostać uszkodzona. Dźwięk ten jest atakowany, gdy uszkodzenie pojawia się podczas toczenia. Wygasłe, złożone łożysko, jeśli występują zanieczyszczenia, często prowadzi do syczenia. Poważne uszkodzenia łożysk kompozytowych będą występować nieregularnie i nieskończenie głośno.